Od vrtoglavih visina i osvajanja trostrukih kruna, do ovog "spuštanja" u Ligu Evrope, Barselonin pad je bio brz, samonametnut i ponižavajući, ali i dalje ni blizu onog kakav je doživio Mančester junajted.
Ovog ponedjeljka izvučeni su parovi osmine finala Lige Evrope, a voljom žrijeba gledaćemo derbi Mančester junajteda i Barselone. Nekada su ova dva tima bili redovni učesnici same završnice Lige šampiona, a trenutno su obje ekipe miljama daleko od borbe za "ušati pehar".
Međutim, nekada nije bilo tako.
Finale najelitinijeg evropskog fudbalskog takimčenja 2009. godine odigrano je na stadionu Olimpiku u Rimu, a u utakmici sezone sastali su upravo Junajted i Barselona. Engleska ekipa je u Rim stigla kao aktuelni šampion Evrope s obzirom da su godinu ranije, nakon boljeg izvođenja penala, savladali Čelsi u finalu, odigranom u Moskvi.
S druge strane, Katalonci su ušli meč željni osvete s obzirom da im na putu do Moskve ispriječio upravo Junajted koji ih eliminisao u polufinalu.
U finalu koje je opravdalo očekivanja engleski tim, predvođen Ronaldom, je ušao “jako” u meč, ali već u desetom minutu Eto je pogodio za vođstvo Barse. Junajted je propustio svoje šanse u nastavku, a sve je bilo gotovo u 70. minutu kada je usamljeni Mesi glavom savladao Van der Sara i svojoj ekipi donio treći pehar u istoriji ovog takmičenja.
Reprizu ovog finala vidjeli smo dvije godine kasnije na Vembliju, a ponovo je uspješniji bio katalonski klub. Za Barselonu su redom pogađali Pedro, Mesi i Vilja dok je poraz Junajteda ublažio Runi. Bio je ovo ujedno i posljednji put da je ekipa iz Mančestera stigla do finala Lige šampiona, a tačka prekretnica kluba sa Old Traforda desila se 2013. godine kada su posljednji put stigli do šampionske titule u Engleskoj.
Odlaskom ser Aleksa Fergusona iste godine u penziju započeo je strmoglavi pad nekada najdominatnijeg kluba u engleskom fudbalu. Ferguson je za nasljednika izabrao Dejvida Mojesa koji je zahvaljući dobrim rezultatima sa Evertonom dobio priliku da se dokaže i na "velikoj sceni". Uprava kluba je Škotu obećala dovođenje zvučnih pojačanja poput Fabregasa, Krosa i Bejla. Umjesto toga dobio je Felainija koji je bio svojevrsni predznak propasti.
Juanjted je zabilježio najlošiji početak sezone u 24 godine, a Mojes je otpušten nakon samo devet mjeseci. Umjesto njega stigao je Luis van Gal koji će ostati upamćen po održavanju čudnih pres konferecija više nego po dobrim rezultatima. Kratki izlet u Ligu šampiona i osvajanje FA kupa nisu bili dovoljni da Holanđanin ostane na klupi, a njegova zamjena stigla je u liku Žozea Murinja.
Sa Murinjom su stigli Ibrahimović i Pogba, a klub je u sezoni 2016/17 osvojio Liga kup kao i Ligu Evrope, ali su u prvenstvu završili tek na šestom mjestu. Portugalac je sa Junajtedom 2018. godine završio na drugoj poziciji, a isto je pošlo za rukom i Solskjeru 2021. godine. Međutim, oba puta Junajted je bio daleko od titule prvaka Engleske.
Ovu sezonu su obliježili ponovo loši rezultati Junajteda, sukob Ronalda, koji se u međuvremenu vratio "kući", sa trenerom Ten Hagom kao i protesti navijača protiv porodice Glejzerkoja je vlasnik kluba te se čini kako ekipa Junajteda nije ni blizu izlaska iz krize.
Iako Barselona još drži priključak za Real Madridom u španskom prvenstvu, na evropskom planu stvari su daleko od idealnih.
Posrnuli katalonski div je posljednje finale Lige šampiona odigrao u sezoni 2014/15 kada su savladali Juventus sa ubjedljivih 3:1. U godinama prije toga Barselona je iz sezone u sezonu bila briljantna. Redom su "mljeli" sve protivnike i činilo se kako ih niko ne može zaustaviti.
Ipak, krajem sezone 2018/2019 bilo jasno da nešto debelo ne štima.
Katalonci su prvi meč protiv Liverpula dobili sa 3:0 na svom terenu, pa je engleskom timu preostala samo nada da će moći do čuda u koje je malo ko vjerovao. No, na Enfildu je viđen spektakl – Barselona je potučena do nogu.
Međutim, "najgore" za Katalonce je tek slijedilo. Pandemija korona virusa primorala je čelnike UEFA da cijeli završni turnir Lige šampiona za sezonu 2019/20 oraganizuje u Portu. Od utakmice četvrtfinala Bajerna i Barselone očekivan je fudbalski spektakl, a umjesto toga viđeno je iživljavanje Bavaraca koji su mrežu Barse napunili do vrha i sa ukupnih 8:2 plasirali se dalje.
Konačan udarac ovom timu zadao je Mesi svojim prelaskom u PSŽ što je rezultat haotičnog stanja u klubu koji je vladao u ranijim godinama. Ispostaviće se da je "puštanje" Mesija samo jedan od u nizu katastrofalnih poteza Uprave kluba.
Posljedice dovođenja skupih pojačanja koja nisu opravdale svoju vrijednost stigle su na naplatu u vidu finansijskih problema s kojima klub jedva da izlazi na kraj.
Ove i prethodne sezone Katalonci su takmičenje u Ligi šampiona završili već u grupnoj fazi, a godinu prije toga elimisao ih je PSŽ već u osmini finala sa ukupnih 5:2. Da stvari budu gore padu se ne nazire kraj.
Od vrtoglavih visina i osvajanja trostrukih kruna, do ovog "spuštanja" u Ligu Evrope, Barselonin pad je bio brz, samonametnut i ponižavajući, ali i dalje ni blizu onog kakav je doživio Mančester junajted.
Najmlađim navijačima engleskog kluba, priče o epskim duelima sa Barselonom, Moskvi, trofejima i ser Aleksu Fergusonu trenutno više izgledaju kao Netfliksova naučno-fantastična serija nego kao bliska istorija njihovog kluba. Nekada moćni klub danas je potpuna sjena svojih slavnih dana.