BUNDESLIGA

Borusija Dortmund ima meč-loptu za "salataru": Ovo je kraj desetogodišnje dominacije Bajerna u Bundesligi?

Sebastijan Aler s dva gola je osigurao pobjedu "milionerima" na gostovanju u Augzburgu (0:3) i servirao meč-loptu za titulu u posljednjem kolu Bundeslige.

epa10643906 Augsburg's Ermedin Demirovic (L) in action against Dortmund's Sebastien Haller during the German Bundesliga soccer match between FC Augsburg and Borussia Dortmund in Augsburg, Germany, 21 May 2023. EPA-EFE/Anna Szilagyi (ATTENTION: The DFL regulations prohibit any use of photographs as image sequences and/or quasi-video.)
Izvor: ANNA SZILAGYI/EPA

Dominacija Bajerna u Bundesligi u posljednjih 10 godina je blizu svog kraja!

Neočekivani poraz Bavaraca od RB Lajpciga u Minhenu (1:3) pružio je priliku Borusiji iz Dortmunda da pobjedom u Augzburgu preuzmu lidersku poziciju na tabeli i u posljednjem kolu na "Vestfalenu" protiv Majnca stignu do šampionske titule.

"Milioneri" u nedjelju nisu propustili tu šansu da stignu do bodova protiv Augzburga, ali teškom mukom.

AUGZBURG - BORUSIJA DORTMUND 0:3 (0:0)

Junak utakmice bio je dvostruki strelac Sebastijan Aler, koji je mrežu domaćina pogađao u 59. i 84. minutu, da bi pobjedu u sudijskoj nadoknadi "ovjerio" Julijan Brant!

Iako su izabranici Edina Terzića, imali neuporedivo više sjajnih šansi i loptu u nogama, nisu uspjeli u prvih 45 minuta da steknu prednost. Prilike i to odlične su promašivali Julijan Brant i Aler, ali je najbolju ipak propustio Niklas Zile u 40. minutu kada je pogodio stativu.

Dva minuta ranije "milionerima" je posao dodatno olakšan nakon preoštrog starta Feliksa Udokaja, koji je zaradio direktan crveni karton i Augzburg je ostao sa 10 igrača u polju.

Stativa je spasila domaće i početkom drugog poluvremena kada je Emre Čan šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali ništa nije moglo spasiti Augzburg u 59. minutu.

Poslije greške domaće odbrane, odlično se snašao Sebastijan Aler i pogodio sami ugao - 0:1.

Imali su i fudbaleri Augzburga, za koje je reprezentativac Bosne i Hercegovine Ermedin Demirović odigrao 84. minuta, stopostonu šansu da izbjegnu poraz ali je golman dortmundske ekipe Gregor Kobel odbranio udarac Irvina Kardone u situaciji "1 na 1".

Sve dileme razriješio je Aler svojim drugim golom u 84. minutu - 0:2.

Duboko u sudijskoj nadoknadi, Julijan Brant je postavio konačnih 3:0 za Borusiju Dortmund!

Ipak, heroj "milionera" je napadač iz Obale Slonovače, koji se poslije višemjesečne borbe sa rakom testisa vratio krajem januara na teren i svojim osmim golom u sezoni je servirao meč-loptu za "milionere" u posljednjem kolu.

Naredne subote Borusija će na svom terenu ugostiti Majnc, dok će minhenski tim gostovati u Kelnu.