Borusija Dortmund ima meč-loptu za "salataru": Ovo je kraj desetogodišnje dominacije Bajerna u Bundesligi?

Sebastijan Aler s dva gola je osigurao pobjedu "milionerima" na gostovanju u Augzburgu (0:3) i servirao meč-loptu za titulu u posljednjem kolu Bundeslige.

Augzburg - Borusija Dortmund Bundesliga 33. kolo Izvor: ANNA SZILAGYI/EPA

Dominacija Bajerna u Bundesligi u posljednjih 10 godina je blizu svog kraja!

Neočekivani poraz Bavaraca od RB Lajpciga u Minhenu (1:3) pružio je priliku Borusiji iz Dortmunda da pobjedom u Augzburgu preuzmu lidersku poziciju na tabeli i u posljednjem kolu na "Vestfalenu" protiv Majnca stignu do šampionske titule.

"Milioneri" u nedjelju nisu propustili tu šansu da stignu do bodova protiv Augzburga, ali teškom mukom.

AUGZBURG - BORUSIJA DORTMUND 0:3 (0:0)

Junak utakmice bio je dvostruki strelac Sebastijan Aler, koji je mrežu domaćina pogađao u 59. i 84. minutu, da bi pobjedu u sudijskoj nadoknadi "ovjerio" Julijan Brant!

Iako su izabranici Edina Terzića, imali neuporedivo više sjajnih šansi i loptu u nogama, nisu uspjeli u prvih 45 minuta da steknu prednost. Prilike i to odlične su promašivali Julijan Brant i Aler, ali je najbolju ipak propustio Niklas Zile u 40. minutu kada je pogodio stativu.

Dva minuta ranije "milionerima" je posao dodatno olakšan nakon preoštrog starta Feliksa Udokaja, koji je zaradio direktan crveni karton i Augzburg je ostao sa 10 igrača u polju.

Stativa je spasila domaće i početkom drugog poluvremena kada je Emre Čan šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali ništa nije moglo spasiti Augzburg u 59. minutu.

Poslije greške domaće odbrane, odlično se snašao Sebastijan Aler i pogodio sami ugao - 0:1.

Imali su i fudbaleri Augzburga, za koje je reprezentativac Bosne i Hercegovine Ermedin Demirović odigrao 84. minuta, stopostonu šansu da izbjegnu poraz ali je golman dortmundske ekipe Gregor Kobel odbranio udarac Irvina Kardone u situaciji "1 na 1".

Sve dileme razriješio je Aler svojim drugim golom u 84. minutu - 0:2.

Duboko u sudijskoj nadoknadi, Julijan Brant je postavio konačnih 3:0 za Borusiju Dortmund!

Ipak, heroj "milionera" je napadač iz Obale Slonovače, koji se poslije višemjesečne borbe sa rakom testisa vratio krajem januara na teren i svojim osmim golom u sezoni je servirao meč-loptu za "milionere" u posljednjem kolu.

Naredne subote Borusija će na svom terenu ugostiti Majnc, dok će minhenski tim gostovati u Kelnu.