Fudbal

Opet se menja Liga šampiona: Povratak na format iz ranih devedesetih?

Autor mondo.rs

Ne znamo gde će ugurati dodatne mečeve u kalendar, ali deluje da nas čeka više fudbala u Ligi šampiona od 2024. godine.

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Dobro je poznato da je UEFA pod velikim pritiskom zbog Lige šampiona pošto postoje klubovi koji žele da ona bude "zatvorenog tipa", a za sada postoje garancije da se ništa neće menjati do 2024. godine.

Međutim, šta će biti posle toga? Navodno, predstavnici Evropske asocijacije klubova (ECA) i UEFA ovih dana vode pregovore o tome, a kako prenose britanski "Tajms" i "Skaj Sport", za sada se ne spominje "zatvoreno takmičenje", nego manja korekcija formata Lige šampiona.

O čemu se tačno radi?

Razmatra se uvođenje još četiri datuma za odigravanja utakmica u Ligi šampioni, preciznije dve dodatne nedelje, a postoji nekoliko teorija zbog čega je plan da se od sezone 2024/2025 poveća broj mečeva u ovom takmičenju.

Za sada ne postoje informacije gde bi pomenute dve nedelje bile u kalendaru, a prva ideja "Skaj Sportsa" jeste da se menja stanje u grupnoj fazi.

Umesto četiri ekipe u grupi, imali bismo ih šest - kako bi najveći timovi igrali češće, ali pitanje je da li bi to do kraja zadovoljilo bogate klubove koji insistiraju na "zatvorenom takmičenju", baš iz razloga što žele da igraju više mečeva - koji donose zaradu i uzbuđenje.

Druga ideja je nešto otvorenija po tom pitanju, navodi "Skaj Sports".

Navodno, mogli bismo da imamo dve grupne faze, gde bi u drugoj osam najboljih timova bilo smešteno u dve grupe, od po četiri ekipe, nešto slično što je bilo aktuelno od 1992. do 1994. godine.


Tako bi bogatiji klubovi odigrali više međusobnih duela tokom proleća, a po dve najbolje ekipe prolazile bi u polufinala - iz kojih bismo dobili i finalistu, na kraju i pobednika Lige šampiona. Baš kao što je to bio slučaj 1993. i 1994. godine (1992. godine pobednici grupa odmah u finalu).

Novi datumi u kalendaru napravili bi problem u fudbalskim kupovima širom Evrope, posebno u Engleskoj i Francuskoj gde postoje dva, pa je to trenutno jedna od prepreka za UEFA i ECA.

Šta vi mislite, dobar predlog ili ne?