Košarka

Srbija pred ispadanjem sa EP: Bolan poraz, ništa više ne zavisi od Marininih djevojaka

Autor Bojan Jakovljević

Srbija je poražen od Litvanije u grupnoj fazi Evropskog prvenstva.

Izvor: MN Press/Andrea Gilardi/Ciamillo

Srbija je pretrpjela poraz od reprezentacije Litvanije 63:74, ali teorijski izabranice Marine Maljković imaju šansu za dalju fazu takmičenja, koja zavisi od učinka ostalih ekipa u narednim mečevima. Tačnije - u slučaju da Italija pobijedi Sloveniju, situacija u grupi B bi bila potpuno jasna, Italija i Litvanija idu u dalju fazu takmičenja. U suprotnom, ako Slovenija pobijedi Italiju, a potom Srbija Sloveniju, ove tri ekipe bi imale izjednačen učinak i o prolazu u dalju fazu odlučivala bi koš razlika. Srpskim djevojkama zagarantovano ostaje još jedan susret u grupnoj fazi, one će u subotu igrati protiv Slovenije od 17.30 u Bolonji.

Srbija je dobro krenula, ali nije uspjela da održi ritam. Djevojke iz Srbije vodile su sve do devetog minuta, kad je Litvanija uspjela da sa linije penala donese vođstvo (12:10). Smjenjivale su se tako ekipe u vođstvu u nastavku meča i igralo se koš za koš. Imale su Srpkinje i vođstvo u 17. minutu, ali nisu uspjele da ga sačuvaju, uslijedila je serija od 4:0 rivalki i one su 48 sekundi prije poluvremena povele 30:29.

Već u narednoj akciji Maša Janković je ispod koša uspjela da se izbori za poene Srbije, pa se na veliki odmor otišlo pri neriješenom rezultatu (30:30). Očekivala se bolja igra Srbije po povratku s pauze, naročito zbog toga jer nijedna od ekipa nije uspjela da postigne trojku u prvih 20 minuta. Međutim, kao bolje su se pojavile Litvanke, uspjele su da vežu seriju 10:1 u prvih nekoliko minuta za velikih 40:33.

Ipak, Srbija se nije predavala, Jovana Nogiće je ubacila i prvu trojku za srpski tim u 25. minutu i ujedno važnom dijelu meča, pa su se Srpkinje našle na mnogo manjem zaostatku (46:42). Međutim, izabranice Marine Maljković nikako nisu uspijevale da momentum prebace na svoju stranu, a nesportski faul Ivon Anderson 40 sekundi prije kraja treće dionice dodatno je otežao povratak u meč.

Izvor: MN PRESS

Početak odlučujuće četvrtine nije obećavao... Igralo se koš za koš, ali je Srbija bila u problemu, Ivon Anderson i Jovana Nogić su imale po četiri lične greške već u 33. minutu. Trudile su se srpske djevojke i u nastavku, ali ta lopta jednostavno nije željela u koš i sada više ništa ne zavisi od njih. U slučaju da Slovenija pobijedi Italiju, meč koji je na programu u subotu protiv komšinica imao bi rezultatski snačaj, u suprotnom djevojke iz Srbiije su završile takmičenje u Bolonji.

U ovom susretu izostali su poeni Ivane Race, dok Jovana Nogić nije imala blistavo izdanje kao protiv Italije. Najuspješnija je bila Ivon Anderson sa 13 poena, isto toliko imala je i Nogićeva, dok je Mina Janković ubacila 12. Na drugoj strani Juskit je bila najbolja sa 24 poena i devet skokova, dok je Jocit ubacila 15, a tome je pridodala i sedam skokova i šest asistencija.