Miralem i Marica proglašeni su za najbolje na svečanoj manifestaciji održanoj u studiju BHRT-a u Sarajevu
Fudbaler Miralem Pjanić i košarkašica Marica Gajić najbolji su sportisti BiH za 2020. godinu u jubilarnom, 20. izboru "Nezavisnih novina" i BHRT-a.
Pjanić, kojem nedostaju dvije utakmice do brojke 100 u dresu "zmajeva", za najboljeg je proglašen na svečanoj manifestaciji koja je održana večeras u studiju BHRT-a, a koja je prenošena posredstvom javnog bh. servisa i portala www.nezavisne.com.
Miralem Pjanić titulu najboljeg sportiste nasljeđuje od atletičara Amela Tuke, a u konkurenciji za "najboljeg među najboljima", još su bili rukometaš Benjamin Burić i košarkaš Jusuf Nurkić.
Miralem Pjanić je u godini koja broji svoje posljednje dane osvojio četvrtu titulu sa Juventusom, a poslije četiri godine u torinskom klubu, crno-bijeli dres zamijenio je katalonskim crveno-plavim, potpisavši za Barselonu do kraja juna 2024. godine.
Za španski klub je do sada nastupio na 12 mečeva.
Za reprezentaciju BiH je u 2020. godini odigrao pet mečeva, među kojima i onaj u polufinalu baraža Lige nacija za plasman na EURO, u kojem je bh. tim poražen od reprezentacije Sjeverne Irske rezultatom 4:5 nakon izvođenja jedanaesteraca.
Takođe, može da se pohvali činjenicom da je jedan od rijetkih fudbalera koji je dijelio svlačionicu i sa Kristijanom Ronaldom i Lionelom Mesijem.
"Hvala vam svima za nagradu za sportistu godine, naravno da mi je vrlo drago što sam je dobio. Zahvaljujem svima onima koji su birali, kao i reprezentaciji i klubu. Bila je vrlo uspješna sezona sa Juventusom, a prelazak u Barselonu je sigurno kruna moje karijere i nešto fenomenalno. Nadam se da će u budućnosti biti još puno uspjeha. Ovo će biti još jedan motiv da bolje radim i budem primjer našoj djeci u BiH, da i oni budu jednog dana u reprezentaciji i najvećim klubovima svijeta. Ova nagrada imaće posebno mjesto u mojoj kući", rekao je Pjanić.
Košarkašica Marica Gajić, članica španske Avenide, dala je ogroman doprinos novembarskim rezultatima ženske reprezentacije BiH, kojoj je potrebna još samo jedna pobjeda za plasman na Eurobasket, prvom u ovom vijeku.
Karijeru je počela u bijeljinskoj Budućnosti, a još je nastupala i za Banoviće, Celje i još par klubova na tlu Turske.
U konkurenciji, još su bili biciklistkinja Lejla Tanović i odbojkašica Ajla Paradžik.
"Prije svega želim da zahvalim svima koji su bili uz nas u ovoj teškoj godini, a takođe hvala i BHRT-u i 'Nezavisnim novinama', kao i žiriju koji me izabrao za najbolju sportistkinju BiH. Ova godina je skoro iza nas, nadam se da će naredna biti još bolja, iako je i ova bila jako uspješna. Nadam se da ćemo pobjedama protiv Švajcarske i Estonije potvrditi plasman na EP. Idemo dalje, daćemo sve od sebe da obradujemo naše navijače i one koji nas podržavaju", poručila je ovom prilikom bh. košarkašica.
Za najbolju ekipu u 2020. godini proglašena je ženska seniorska košarkaška reprezentacija, a za najboljeg trenera njen selektor Goran Lojo.
Nagrada publike pripala je desetogodišnjem plivaču Ismailu Zulfiću, koji je rođen sa tjelesnim deformitetom, dok je nagrada za fer-plej otišla u ruke stonoteniserki Emini Hadžiahmetović.
Najbolji sportista BiH u sportu za invalide je član Atletskog kluba Novi Grad iz Sarajeva Omar Bojčić, dok je najbolja ekipa u ovoj kategoriji Košarkaški klub invalida Vrbas.
Najperspektivnija sportistkinja BiH je mostarska plivačica Lana Pudar, u muškoj konkurenciji to je teniser Marko Maksimović iz Brčkog, a nagradu za razvoj sporta dobio je Sportski savez Grada Mostara.
Takođe, dodijeljene su i četiri nagrade za životne djelo.
Dobili su ih legende KK Bosna i FK Željezničar Stjepan Grubnić Boško i Zdenko Jelić, te posthumno Sakib Malkočević, nekadašnji selektor kadetske reprezentacije BiH u fudbalu, i Siniša Kisić, prvi predsjednik Odbojkaškog saveza BiH i predsjednik Olimpijskog komiteta BiH u dva navrata.
Žirijem je predsjedavala Slađana Golić, proslavljena košarkašica.
Svi dobitnici
2001. godina: Hasan Salihamidžić (fudbal)
2002. godina: Denis Muhović (karate)
2003. godina: Lejla Ferhatbegović (karate)
2004. godina: Đorđe Paštar (kuglanje)
2005. godina: Markica Dodig (boćanje)
2006. godina: Enid Tahirović (rukomet)
2007. godina: Markica Dodig (boćanje), Arnela Odžaković (karate)
2008. godina: Memnun Hadžić (boks), Lusija Kimani (atletika)
2009. godina: Edin Džeko (fudbal), Larisa Cerić (džudo)
2010. godina: Nermin Potur (karate), Larisa Cerić (džudo)
2011. godina: Amel Mekić (džudo), Dragana Knežević (rukomet)
2012. godina: Mirza Teletović (košarka), Ivana Ninković (plivanje)
2013. godina: Zvjezdan Misimović (fudbal), Larisa Cerić (džudo)
2014. godina: Nikola Prce (rukomet), Larisa Cerić (džudo)
2015. godina: Amel Tuka (atletika), Aleksandra Samardžić (džudo)
2016. godina: Mirsad Terzić (rukomet), Ivona Ćavar (karate)
2017. godina: Damir Džumhur (tenis), Larisa Cerić (džudo)
2018. godina: Edin Džeko (fudbal), Larisa Cerić (džudo)
2019. godina: Amel Tuka (atletika), Larisa Cerić (džudo)
2020. godina: Miralem Pjanić (fudbal), Marica Gajić (košarka)