Miralem i Marica proglašeni su za najbolje na svečanoj manifestaciji održanoj u studiju BHRT-a u Sarajevu
Fudbaler Miralem Pjanić i košarkašica Marica Gajić najbolji su sportisti BiH za 2020. godinu u jubilarnom, 20. izboru "Nezavisnih novina" i BHRT-a.
Pjanić, kojem nedostaju dvije utakmice do brojke 100 u dresu "zmajeva", za najboljeg je proglašen na svečanoj manifestaciji koja je održana večeras u studiju BHRT-a, a koja je prenošena posredstvom javnog bh. servisa i portala www.nezavisne.com.
Miralem Pjanić titulu najboljeg sportiste nasljeđuje od atletičara Amela Tuke, a u konkurenciji za "najboljeg među najboljima", još su bili rukometaš Benjamin Burić i košarkaš Jusuf Nurkić.
Miralem Pjanić je u godini koja broji svoje posljednje dane osvojio četvrtu titulu sa Juventusom, a poslije četiri godine u torinskom klubu, crno-bijeli dres zamijenio je katalonskim crveno-plavim, potpisavši za Barselonu do kraja juna 2024. godine.
Izvor: Promo/FSBiHZa španski klub je do sada nastupio na 12 mečeva.
Za reprezentaciju BiH je u 2020. godini odigrao pet mečeva, među kojima i onaj u polufinalu baraža Lige nacija za plasman na EURO, u kojem je bh. tim poražen od reprezentacije Sjeverne Irske rezultatom 4:5 nakon izvođenja jedanaesteraca.
Takođe, može da se pohvali činjenicom da je jedan od rijetkih fudbalera koji je dijelio svlačionicu i sa Kristijanom Ronaldom i Lionelom Mesijem.
"Hvala vam svima za nagradu za sportistu godine, naravno da mi je vrlo drago što sam je dobio. Zahvaljujem svima onima koji su birali, kao i reprezentaciji i klubu. Bila je vrlo uspješna sezona sa Juventusom, a prelazak u Barselonu je sigurno kruna moje karijere i nešto fenomenalno. Nadam se da će u budućnosti biti još puno uspjeha. Ovo će biti još jedan motiv da bolje radim i budem primjer našoj djeci u BiH, da i oni budu jednog dana u reprezentaciji i najvećim klubovima svijeta. Ova nagrada imaće posebno mjesto u mojoj kući", rekao je Pjanić.
Izvor: FENAKošarkašica Marica Gajić, članica španske Avenide, dala je ogroman doprinos novembarskim rezultatima ženske reprezentacije BiH, kojoj je potrebna još samo jedna pobjeda za plasman na Eurobasket, prvom u ovom vijeku.
Karijeru je počela u bijeljinskoj Budućnosti, a još je nastupala i za Banoviće, Celje i još par klubova na tlu Turske.
U konkurenciji, još su bili biciklistkinja Lejla Tanović i odbojkašica Ajla Paradžik.
"Prije svega želim da zahvalim svima koji su bili uz nas u ovoj teškoj godini, a takođe hvala i BHRT-u i 'Nezavisnim novinama', kao i žiriju koji me izabrao za najbolju sportistkinju BiH. Ova godina je skoro iza nas, nadam se da će naredna biti još bolja, iako je i ova bila jako uspješna. Nadam se da ćemo pobjedama protiv Švajcarske i Estonije potvrditi plasman na EP. Idemo dalje, daćemo sve od sebe da obradujemo naše navijače i one koji nas podržavaju", poručila je ovom prilikom bh. košarkašica.
Za najbolju ekipu u 2020. godini proglašena je ženska seniorska košarkaška reprezentacija, a za najboljeg trenera njen selektor Goran Lojo.
Nagrada publike pripala je desetogodišnjem plivaču Ismailu Zulfiću, koji je rođen sa tjelesnim deformitetom, dok je nagrada za fer-plej otišla u ruke stonoteniserki Emini Hadžiahmetović.
Najbolji sportista BiH u sportu za invalide je član Atletskog kluba Novi Grad iz Sarajeva Omar Bojčić, dok je najbolja ekipa u ovoj kategoriji Košarkaški klub invalida Vrbas.
Najperspektivnija sportistkinja BiH je mostarska plivačica Lana Pudar, u muškoj konkurenciji to je teniser Marko Maksimović iz Brčkog, a nagradu za razvoj sporta dobio je Sportski savez Grada Mostara.
Takođe, dodijeljene su i četiri nagrade za životne djelo.
Dobili su ih legende KK Bosna i FK Željezničar Stjepan Grubnić Boško i Zdenko Jelić, te posthumno Sakib Malkočević, nekadašnji selektor kadetske reprezentacije BiH u fudbalu, i Siniša Kisić, prvi predsjednik Odbojkaškog saveza BiH i predsjednik Olimpijskog komiteta BiH u dva navrata.
Žirijem je predsjedavala Slađana Golić, proslavljena košarkašica.
Svi dobitnici
2001. godina: Hasan Salihamidžić (fudbal)
2002. godina: Denis Muhović (karate)
2003. godina: Lejla Ferhatbegović (karate)
2004. godina: Đorđe Paštar (kuglanje)
2005. godina: Markica Dodig (boćanje)
2006. godina: Enid Tahirović (rukomet)
2007. godina: Markica Dodig (boćanje), Arnela Odžaković (karate)
2008. godina: Memnun Hadžić (boks), Lusija Kimani (atletika)
2009. godina: Edin Džeko (fudbal), Larisa Cerić (džudo)
2010. godina: Nermin Potur (karate), Larisa Cerić (džudo)
2011. godina: Amel Mekić (džudo), Dragana Knežević (rukomet)
2012. godina: Mirza Teletović (košarka), Ivana Ninković (plivanje)
2013. godina: Zvjezdan Misimović (fudbal), Larisa Cerić (džudo)
2014. godina: Nikola Prce (rukomet), Larisa Cerić (džudo)
2015. godina: Amel Tuka (atletika), Aleksandra Samardžić (džudo)
2016. godina: Mirsad Terzić (rukomet), Ivona Ćavar (karate)
2017. godina: Damir Džumhur (tenis), Larisa Cerić (džudo)
2018. godina: Edin Džeko (fudbal), Larisa Cerić (džudo)
2019. godina: Amel Tuka (atletika), Larisa Cerić (džudo)
2020. godina: Miralem Pjanić (fudbal), Marica Gajić (košarka)