Građani BiH zaduženi su u komercijalnim bankama preko 11 milijardi KM, a dvije trećine tog iznosa odnosi se na nenamjenske kredite za tekuću potrošnju. Stopa inflacije je eksplodirala, a vlast tvrdi da je sve stabilno.
Prije nepune dvije godine litar mlijeka u BiH koštao je u prosjeku 1,33 KM, dok se danas penje i do 2,9 maraka. Cijena deset jaja danas je 4,5 maraka, dok su se prije dvije godine mogla kupiti za 2.15, piše DW.
"U svakom slučaju, jedno stanje koje je zadovoljavajuće i Republika Srpska ne vidi izazove u tom pogledu. Inflacija jenjava", rekao je prije dva dana predsjednik RS Milorad Dodik, koji se pohvalio i stabilnim kreditnim rejtingom, bez mogućnosti ugrožavanja sa strane.
O kakvoj se ekonomskoj stabilnosti radi govori podatak o inflaciji, čiju stopu svakog mjeseca saopštavaju nadležni zavodi za statistike. Ona je i u ovom mjesecu rasla za 0,4 odsto ali ne u odnosu na period prije poskupljenja, već na prošli mjesec kada je bila 14,8 odsto. Ekonomisti se slažu da ta cifra nije ni izbliza tačna i da je inflacija nekoliko puta veća nego što se prezentuje.
"Ja više ne znam šta da radim. Čini mi se da kada god uđem u prodavnicu da su cijene veće. Jaja, mlijeko, meso... pileći file je 15 maraka. Šta rade ovi ljudi i ima li neko da nas zaštiti", priča Radmila iz Banjaluke dok sa dvije oskudno napunjene kese izlazi iz jednog marketa.
Potrošačka korpa je još prošle godine dostigla iznos od tri hiljade maraka na nivou BiH. Prosječna plata u RS trenutno je nešto preko 1200 maraka, što je rast za oko 20 odsto u odnosu na isplaćenu platu prije dvije godine. Ipak, inflacija je višestruko "pojela" to povećanje plata.
"Radnici nam odlaze zbog loših uslova rada i malih plata", kaže predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić, upozorivši upravo na galopirajuću inflaciju koja je poništila povećanje plata.
Posljedica toga je zaduženje građana u komercijalnim bankama od 11 milijardi maraka, od se kojih čak dvije trećine odnosi na nenamjenske potrošačke kredite.
"Krpim iz mjeseca u mjesec. Odem u minus, banka ga pokrije, pa onda platim kamatu na to i tako u krug. Ne znam samo do kada će biti minusa ali guramo kako moramo", kaže jedan Banjalučanin. Njegova sugrađanka ide korak dalje.
"Mi živimo svi na kredit. Ne znam kada sam nešto posljednji put kupila a da nije bilo na otplatu. Od guma za auto do ljetovanja. Ali tako mi je lakše. Razvučem na godinu dana, a ako dođe trenutak da ne mogu otići na more, ne trebam ništa više", kroz smijeh odgovara Sandra, poručujući u odlasku da će jednog dana biti bolje.
(MONDO)