Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je da i pored rekordnog broja zaposlenih u Srpskoj - više od 290.000 ljudi - na tržištu rada nedostaje građevinskih radnika, ljekara i vozača teških motornih vozila.
Egić je rekao da rekordan broj zaposlenih u Srpskoj nije slučajno zabilježen, već je rezultat kontinuiranog rada, praćenja stanja na tržištu i u oblasti kapitala, te smišljenih mjera i strategija.
"Vlada Republike Srpske je preko resornog ministarstva u stalnom kontaktu sa sindikatima i Unijom udruženja poslodavaca, osluškuje stanje na tržištu rada i zajednički kreira određene mjere što dovodi do ovakvog dobrog rezultata", rekao je Egić za ATV.
Govoreći o dolasku stranih radnika u Srpsku, Egić je rekao da odobrena kvota ove godine za "uvoz strane radne snage" iznosi 1.400 radnika i još nije ispunjena.
On je naveo da poslodavci predviđaju da iduće godine neće biti nekog drastičnog povećanja potražnje za stranom radnom snagom u Republici Srpskoj.
Kada je riječ o kulturi sjećanja, Egić kaže da su u kalendaru istorijskih događaja od republičkog značaja evidentirana 32 događaja i da, nažalost, za većinu zločina počinjenih nad Srbima još niko nije odgovarao i pored brojnih dokaza i svjedoka.
"Tužilaštvo i Sud BiH na to ne reaguju", rekao je Egić i ukazao na slučaj Nasera Orića za čije zločine i brutalnosti postoje svjedoci.
On je istakao da Republika Srpska mora njegovati kulturu sjećanja i da nikada ne smije zaboraviti zločine počinjene nad srpskim narodom.
"Nadamo se da će zločinci nad Srbima nekada morati da odgovaraju", rekao je Egić i dodao da pravosuđe BiH, ako i izrekne neku kaznu za zločine počinjene nad Srbima, one budu minimalne, dok nasuprot tome srpskim vojnicima i oficirima izriče draktonske kazne.
Govoreći o položaju boračkih kategorija u Republici Srpskoj, Egić je rekao da resorno ministarstvo radi na zahtjevima Boračke organizacije Republike Srpske koji se odnose na zapošljavanje djece pogunulih boraca, povećanje procenta lične i porodične invalidnine i povećanje boračkog dodatka.
"Ušli smo u proceduru izmjene zakona, odnosno pravljenja nove uredbe", istakao je Egić i dodao da su neki zahtjevi BORS-a malo ishitreni.
Egić je rekao da se stambeno zbrinjavanje boračkih kategorija može okončati putem dodjele nepovratnih novčanih sredstava i izgradnjom stambenih jedinica sa manje novčanih sredstava.
On je rekao da niko u Republici Srpskoj nije zadovoljan radom Instituta za nestala lica BiH kada je riječ o procesu traženja nestalih lica srpske nacionalnosti, ali da resorno ministarstvo nema uticaja na njegov rad.
Egić je najavio da će Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite pomoći sanaciju tri spomen kosturnice u Republici Srpskoj u Banjaluci, Nevesinju i Istočnom Sarajevu.
(SRNA/MONDO)