Ekonomija

IT zajednica protiv izmjena zakona: "Ovo je direktan udar na IT sektor u Republici Srpskoj"

Autor Željko Svitlica

Predložene izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima RS su direktan udar na IT sektor i sva lica koja rade u oblasti računarskog programiranja, savjetovanja, digitalnog marketinga i srodnih djelatnosti, smatraju predstavnici IT zajednice RS.

Izvor: Shutterstock

Kažu da su najavljene izmjene, kojima se IT djelatnosti svrstavaju u kategoriju "profesionalnih djelatnosti", uz advokate, notare i računovođe, neustavne, a da izazivaju i sumnju u elementarno poznavanje prirode.

"IT stručnjaci nisu podložni obavezama polaganja stručnih ispita, licenciranja, što predstavlja osnovni kriterijum za kvalifikaciju profesionalnih djelatnosti, poput advokature ili notarijata. Klasifikacija IT djelatnosti u istu kategoriju sa navedenim profesijama je pravno neodrživa, jer nije utemeljena na odgovarajućim zakonskim ili ustavnim osnovama", pojašnjeno je u saopštenju udruženja građana "Jadranska dolina" (Adriatic Valley), koje okuplja oko 800 ljudi i najveće je udruženje u ovom sektoru u RS.

Strahuju da je uz povećane doprinose, ugrožen opstanak prevashodno malih preduzetnika i freelancer-a u IT sektoru.

"U trenutku globalne krize u IT industriji, uvođenje dodatnih poreskih opterećenja predstavlja ozbiljan izazov koji će nesumnjivo negativno uticati na dalji razvoj sektora, smanjiti konkurentnost domaćih kompanija i obeshrabriti strane investicije. Predložena minimalna osnovica za obračun doprinosa, koja je u visini prosječne bruto plate, potpuno je neprimjenjiva na IT djelatnosti. Takođe, nametanje doprinosa za dodatne i dopunske djelatnosti još više opterećuje već ugrožene preduzetnike".

Tvrde još i da će gušenju u razvoja IT sektora doprinijeti najavljeno uvođenje poreza od 10% na razliku između prihoda i rashoda, a pri čemu je uloženi trud i vrijeme nisu poreski priznat rashod, a da sektoru pogođenom predviđenim mjerama zakonodavac nije priznao mogućnost priznavanja normiranih troškova.

IT zajednica zahtijeva da se djelatnost informacionih tehnologija izuzme iz kategorije samostalnih zanimanja, (kako je navedeno u članu 14. stav 3. tačka 2 i 4. Nacrta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak Republike Srpske).

Taj zahtjev, podvlače, predstavlja ključan korak ka očuvanju konkurentnosti IT sektora kao strateške privredne grane, te doprinosi stvaranju povoljnog ambijenta za njen dalji razvoj i privlačenje stranih investicija.

NAJAVLJENO POKRETANJE POSTUPKA PRED USTAVNIM SUDOM

Ukoliko zahtjev ne bude usvojen, najavljeno je da će IT zajednica Republike Srpske preduzeti tri koraka.
Prvi je pokretanje postupka pred Ustavnim sudom Republike Srpske, kako navode, "zbog povrede ustavnih prava i neustavnog svrstavanja IT djelatnosti u kategoriju profesionalnih zanimanja".

Zatim je planirano organizovanje javnih akcija s ciljem informisanja javnosti o posljedicama ovih zakonskih izmjena.

Kao krajnju mjeru najavljuju "promociju i otvoreno podsticanje odlaska preduzetnika i freelancer-a u druge države koje pružaju povoljnije uslove za rad, a s obzirom na djelatnost, istu mogu obavljati sa bilo koje tačke na planeti, pritom nisu zavisni od zakonodavne i poslovne kulture koju zakonodavac ovakvim mjerama svjesno ili nesvjesno primjenjuje".

REPRESIVAN ZAKON

U saopštenju je još podsjeća da važeći zakon propisuje značajno umanjen obračun osnovice za doprinose u više niskoprofitnih djelatnosti sa minimalnim platama, tako "podstičući poslodavce na održavanje dohotka zaposlenih na ponižavajućim nivoima, gdje se prihod ovakvih kompanija najčešće svodi na minimum potreban za isplatu minimalnih plata".

"Poštujući rad i trud naših majki, očeva prinuđenih na rad u ovakvim djelatnostima, ne možemo se pomiriti da je ovo način za stimulisanje privrede u smjeru budućnosti. Velike riječima o podsticaju mladosti, kreativnosti i brizi o budućnosti, ovakvim mjerama nažalost bivaju banalizovane i postaju obična šala", navedeno je u saopštenju.

Dodaju da važeći Zakon predviđa, prema njihovom mišljenju, povlašten obračun doprinosa i za upućivanje radnika u inostranstvo, propisujući obračun osnovice doprinosa na minimalnu bruto platu za ove kategorije, podstičući poslodavce da zarad profita višak vrijednosti stvaraju drugim privredama van naših granica.

"Postavljamo pitanje, kakvu poruku zakonodavac šalje mladim preduzetnicima iz inovativnih grana privrede, ili kako to predlagač zakona navodi “djelatnostima sa visokom maržom”, od kojih većina zasniva porodice upravo u ovom dobu?", zaključeno je u saopštenju.

(MONDO/Ž.S.)