• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Izmjene po hitnom postupku: Vlada RS podiže prag, ali i namete preduzetnicima u Rеpublici Srpskoj

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Izmjene dva zakona povećale bi prag za granični iznos prihoda za malog preduzetnika, ali takođe povećavaju i obuhvat za plaćanje doprinosa, te pojedinim djelatnostima poput programiranja onemogućavaju registrovanje u sistem malih preduzetnika.

 Sarajevo finansira studente koji upišu IT. Izvor: Shutterstock

Prijedlogom izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima planirano povaćanje osnovice za doprinose koje plaćaju samostalni preduzetnici. Oni koji se preduzetništvom bave kao dodatnom i dopunskom djelatnošću takođe će prvi put morati plaćati doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje.

Radna verzija izmijenjenog i dopunjenog Zakona o doprinosima u koju smo imali uvid predviđa da se osnovica za obračun doprinosa za lica koja obavljaju osnovnu djelatnost poveća sa 60% na 80% prosječne bruto plate. Istovremeno, uvode se doprinosi za PIO za lica koja djelatnost obavljaju kao dopunsku ili dodatnu.

U Vladi račununaju da će na ovaj način doći do povećanja prihoda od doprinosa u ukupnom iznosu od oko 22 miliona KM od malih i običnih preduzetnika, a oko 10 miliona od onih koji samostalnu djetalnost obavljaju kao dopunsku ili dodatnu.

Povezano

Zakonom se takođe, penzioneri oslobađaju obaveze plaćanja doprinosa na ostvarena primanja, pod uslovom da su ta primanja ostvarena od nedobitne (neprofitne) organizacije koja se bavi pružanjem humanitarne i socijalne pomoći.

Izmjenom Zakona o porezu na dohodak predviđeno je povećanje graničnog iznosa prihoda za malog preduzetnika koji bi sada trebalo da iznosi 100.000 KM umjesto dosadašnjih 50.000 na godišnjem nivou. 

"Od početka 2024. godine Ministarstvo finansija zaprimilo je više inicijativa, prije svega od strane Zanatsko preduzetničke komore regije Banjaluka, kojima se traže izmjene Zakona o porezu na dohodak, na način da ukupan godišnji prihod malog preduzetnika po osnovu obavljanja te djelatnosti umjesto dosadašnjih 50.000 KM ne prelazi iznos od 100.000 KM", obrazlažu u Ministarstvu finansija. 

Mijenja se pravilo o zanimanjima koje mogu biti mali preduzetnici

Međutim, izmjene donose još neke novitete. Predviđeno je smanjenje broja djelatnosti koje mogu biti dio sistema malog preduzetnika jer je, navodi se u obrazloženju, analizom Poreske uprave uočeno da određeni visoko plaćeni poslovi, odnosno zanimanja, kao što su poslovi računarskog programiranja, savjetovanje i slično umjesto angažmana radnog odnosa i isplate ličnih primanja, registruju samostalnu djelatnost malog obima.

Osim toga uvode se ograničenja za samosalne preduzetnike u smislu povezanih lica.

"Uočena je pojava, kada samostalni preduzetnik u toku godine ostvari ukupan prihod blizu trenutno propisanog graničnog iznosa od 50.000 KM, prestaje registrovati prihod do kraja poreskog perioda kako ne bi izgubio status malog preduzetnika, dok njegovi članovi porodice ili lica na istoj adresi, dakle povezana lica, registruju istu djelatnost i počnu da prijavljuju prihode od te djelatnosti iako je faktički ne obavljaju, dok prvo registrovani faktički obavlja djelatnost", stoji u pojašnjenju.

Ministarsvo finansija ovoj pojavi želi da doskoči izmjenom Zakona prema kojoj se prihodom samostalnog preduzetnika smatra zbir prihoda samostalnog preduzetnika i prihoda sa njim povezanih lica koja obavljaju istu djelatnost, gdje se povezanim licima smatraju bračni i vanbračni supružnici, djeca i usvojenici, roditelji i usvojioci, braća, sestre i lica u tazbinskom srodstvu u prvom stepenu.

Nezadovoljstvo preduzetnika

Kako saznajemo, Zanatsko-preduzetnička komora ne slaže se sa velikom većinom predloženih izmjena i predložiće povećanje praga za status malog preduzetnika na 100.000 KM, uz odlaganje drugih izmjena za koje smatraju da destimulišu preduzetništvo, sve dok se ne sprovede detaljna analiza njihovih efekata.

Ogromno nezadovoljstvo vlada i u IT sektoru u kojem planiraju pokretanje inicijative da se izmjene zakona zaustave.

Ovi prijedlozi trebalo bi da se po hitnom postupku nađu na dnevnom redu Narodne skupštine Republike Srpske na sjednici u decembru.

(MONDO)

Povezano

Još iz INFO

Komentari 11

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

bu majin

nece biti veci prihodi jer se svi ugasiti SP, ne isplati se vise... strasno, diskriminacija jedne struke.

edvard snou den

@bu majin sreca pa se ti informaticari cije su gace krenuli skidati mogu vrlo lako preseliti! laptop stane cak i u besplatni prtljag na rajanerovim letovima, a onda nek im poreze placaju Prointer i slicni. A da, ne mogu placati jer su se ugasili.

Dule

Zašto se rešenje deficita u budžetu ne traži u oporezivanju onih koji su zaradili milione, a ne ljudi koji zarađuju 50-60 hiljada. U našoj državi porez na dobit iznosi 10% i za onoga ko je zaradio 100.000 i za onoga ko je zaradio 100.000.000 za godinu dana. To nema nigdje na svijetu. Odgovor vjerovatno leži u tome što su ovi koji donose ovakve zankone vjerovatno bliži ovoj većoj cifri nego ovoj manjoj.

Đorđe

Kako nema niko da objasni narodu (koji na izborima odlučuje) da je smanjivanje nameta na plate i ukidanje akciza na gorivo jedini način da se podigne kupovna moć i da ovde bude bolje. Svima ali prije svega mladim ljudima. Tim što će vam povećati plate koje će pojesti inflacija (kao i vaše ušteđevine) svi smo na gubitku.

Ime

Očekuju povećanje prihoda. Da, ali uzimajući u obzir da će svi trenutni preduzetnici prihvatiti ovu izmjenu i ostati u državi. Ovakvim odlukama samo podstičete odlazak mladih iz države. Kroz tendere i državne projekte se oštetili državu za milijarde KM, sada hoćete da narod plaća vaše dugove. Narod će trpiti sve do jednog trenutka. Nakon toga slijede interni konflikti i promjena vlasti. Tako je bilo kroz istorije svake države i ne vidim razlog da u RS bude išta drugačije. Umjesto da olakšate poslovanje preduzetnicima i podstičete preduzetništvo u visoko plaćenim industrijama, vi ih sprečavate. Bravo. Ti što su otvorili SP-ove na rodbinu su više doprinijeli razvoju društva izbjegavajući poreze. Kada mlad čovjek ima sredstva, nije mu problem počastiti zaposlene u kafićima, restoranima, marketima, donirati u humanitarnim akcijama. Pored toga, podstiče druge preduzetnike kroz kupovinu usluga/robe (odjeća, obuća, namještaj, nekretnine,...). Od potencijalnih 22M KM, građani će vidjeti možda 2KM. Ostatak ide na plaćanje dugova nesposobnih političara. Savjet za ministarstvo finansija: 1. Pogledajte troškove državnih projekata, njihove procjene i koliko je zapravo novca potrošeno. 2. Provjerite tok novca dobijenog od poreza i da li je utrošen u ono za šta je namijenjen 3. Prilikom donošenja odluka, posmatrajte širu sliku. Kakav će biti uticaj odluka kratkoročno, a kako dugoročno. Npr. Kratkoročno dobijamo možda 22M KM, ali dugoročno podstičemo odlazak državljana sa najvećim primanjima sa njihovim porodicama. Da li je to dobra odluka ili ne?

MONDO REPORTAŽE