Kraj 2020. godine obilježiće četiri poslastice za astronome, mada samo tri za astronome kod nas...
13. decembar je maksimum meteorske kiše Geminidi. Prvi put su zapaženi 1862. godine, i jedni su od rijetkih meteorskih rojeva koji ne potiču sa komete, nego sa meteorida. Meteoridi su rojevi malih nebeskih tijela, stjenovitih ili metalnih fragmenata. Dimenzije im variraju od čestica prašine do većih komada stijene.
Na putanju Geminida utiču dvije planete: Jupiter i Zemlja. Uticaj Jupitera se najviše vidi u tome što svakih 60 godina maksimum Geminida se pomjera za jedan dan ranije, što objašnjava zašto je njihova vidljivost rasla tokom godina, ali isto tako da će vremenom skroz i da nestane. U svome maksimunu trebalo bi da bude vidljivo od 120 do 160 meteora na sat!
Drugi astronomski bitan datum u decembru je 14. decembar. Na taj dan će doći do potpunog pomračenja Sunca, ali nažalost vidiljivog samo iz dijelova Južne Amerike. Ova astronomska pojava se dešava kada Sunce baca Mjesečevu sjenku na površinu Zemlje. Može biti potpuna ili djelimična. Kada je pomračenje potpuno Mjesečev disk će potpuno prekriti Sunce, dok u drugom slučaju samo dio Sunca će biti prekriven Mjesečevim diskom.
21. decembar je rezervisan za Veliku konjukciju Jupitera i Saturna, koja je posebna poslastica za astronome jer se posljednji put ovakva konjukcija dogodila prije 600 godina! Konjukcije ove dve planete nisu toliko rijetka pojava, dešavaju se svakih 20 godina, ali ova je posebna po tome što će ove dve planete izgledati jedna do druge, kaže astronom Patrik Hartigan. U astronomiji konjukcija se dešava kada se dva nebeska tijela nalaze jedno blizu drugog prilikom posmatranja sa Zemlje.
Za kraj decembra, tačnije 30. decembra nas očekuje pun Mjesec. Iako ne toliko rijetka pojava kao gore nabrojane, svakako vrijedna pomena jer mnogi amaterski astrofotografi se nadaju nebu bez oblaka na pun Mjesec, jer se može veoma lako i bez puno dodatne opreme fotografisati čak i iz urbanih mjesta.
Za kraj svim astonomima, astrofotografima i ljubiteljima astronomije želimo vedro nebo!
(Izvor: MONDO/Astronomsko udruženje "Eureka")
Pratite Mondo.ba na Facebooku, Instagramu i Twitteru. Aplikacija je dostupna za IOS i Android telefone.