Svjetski lideri trebalo bi da u svojim zemljama proglase klimatsku vanrednu situaciju i tako podstaknu akciju kako bi se izbjeglo katastrofalno globalno zagrijavanje, rekao je generalni sekretar UN Antonio Guteres u uvodnoj riječi na klimatskom samitu.
Više od 70 svjetskih lidera obratiće se tokom jednodnevnog virtuelnog skupa čiji je cilj usmjeren na stvaranje zamaha za mnogo veća smanjenja emisije štetnih gasova na petu godišnjicu Pariskog klimatskog sporazuma iz 2015. godine.
"Zar neko još može da negira da se suočavamo sa dramatičnom vanrednom situacijom? Upravo zato ja danas pozivam sve lidere na svijetu da proglase klimatsku vanrednu situaciju dok se ne postigne karbonska neutralnost", rekao je Guteres.
Guteres je istakao da paketi oporavka zbog kovida 19 predstavljaju priliku da se ubrza tranzicija na budućnost sa niskim nivoima karbona, ali je upozorio da se to ne događa dovoljno brzo.
On smatra neprihvatljivim to što članice G20 troše 50 odsto više u svojim paketima podsticaja i spašavanja na sektore povezane sa proizvodnjom i potrošnjom fosilnih goriva, nego na energiju sa niskim emisijama ugljenika.
Guteres je napomenuo da su trilioni dolara potrebni za oporavak od kovida 19 novac koji je pozajmljen od budućih generacija.
"Ne možemo da koristimo ove resurse za održanje politika koje će opteretiti buduće generacije ogromnim dugom na uništenoj planeti", rekao je Guteres.
Britanija, kao jedan od domaćina skupa, najavila je da će okončati direktnu vladinu podršku prekomorskim projektima proizvodnje fosilnih goriva, nadajući se da će to podstaći i druge zemlje da pređu na čistije izvore energije.
Britanski premijer Boris Džonson rekao je na samitu da zemlje mogu da rade zajedno da radikalno smanje zavisnost od fosilnih goriva i na razmjeni poljoprivrednih praksi.
"U isto vrijeme možemo stvarati stotine hiljada radnih mjesta, milione radnih mjeseca širom palenete kako se budemo kolektivno oporavljali od virusa korona", rekao je Džonson.
(Srna)