Svjetski lideri na sastanku u Kornvolu trebalo bi da usvoje stroge mjere za termoelektrane na ugalj kao dio borbe protiv klimatskih promjena.
Ugalj je najprljavije gorivo na svijetu, a okončanje njegove upotrebe ekolozi smatraju velikim korakom, ali takođe žele garancije da će bogate zemlje ispuniti prethodna obećanja da će siromašnijim zemljama pomoći da se nose sa klimatskim promjenama.
Grupa G7 najavila je postepeno ukidanje postrojenja za proizvodnju uglja, osim ako ne bude imala tehnologiju za sakupljanje emisija ugljenika.
Obećanje se podudarilo sa izjavom prirodnjaka Dejvida Atenboroa da bi ljudi mogli biti "na ivici destabilizacije čitave planete".
On je rekao da se lideri G7 suočavaju sa najvažnijim odlukama u ljudskoj istoriji, prenosi Bi-Bi-Si.
Video poruka Atenboroua biće emitovana liderima u Kornvolu tokom sastanka o ciljevima koji se tiču emisija ugljenika.
"Svijet prirode danas je u velikoj mjeri smanjen i to se ne može poreći. Svjedoci smo zagrijavanja i u to nema sumnje. Naša društva i nacije su nejednake i to je nažalost istina", rekao je ranije Atenborou.
Najava koja se tiče uglja stigla je iz Bijele kuće, a kaže da je to prvi put da su se lideri bogatih zemalja obavezali da će održati predviđeni globalni rast temperature na 1,5 stepeni Celzijusa.
To zahtijeva niz hitnih politika, među kojima je glavno postepeno ukidanje sagorijevanja uglja, osim ako ne uključuje tehnologiju za hvatanje ugljenika.
G7 će završiti finansiranje nove proizvodnje uglja u zemljama u razvoju i ponuditi do dvije milijarde funti /2,8 milijardi dolara/ da prestane da koristi to gorivo. Klimatske promjene bile su jedna od ključnih tema trodnevnog samita G7 u Kornvolu u Engleskoj.
(Srna)