Svijet

Desetine hiljada Poljaka na ulicama nakon smrti trudnice

Autor Vesna Kerkez

Desetine hiljada Poljaka u Varšavi i hiljade u još skoro 80 gradova širom zemlje izašle su juče na ulicu i protestovali pod parolom "Ni jedna više".

Izvor: Sebastian Borowski/PAP

Poljaci drugi vikend zaredom idu u tihe protesne pohode protiv gotovo potpune zabrane abortusa u zemlji i da odaju poštu Poljakinji koja je preminula u septembru od septičkog šoka jer su ljekari čekali sa abortusom da prvo prestane da kuca srce fetusa.

Uz transparente "Njeno srce je još uvek kucalo", "Mogla je da živi" ili "Prava žena su ljudska prava" demonstranti su nosili na transparentima fotografije 30-godišnje Izabele iz poljskog grada Pščinja za koju navode da je prva žrtva prošlogodišnje presude Ustavnog suda Poljske da je vještački prekid trudnoće kada je plod deformisan ili teško oštećen u suprotnosti sa Ustavom i od januara ove godine zabranjen.

Poljska opozicija i demonstranti optužuju vladajuću poljsku stranku Pravo i Pravda i njoj podložan Ustavni sud da su, ostavljajući samo dva legalna razloga za abortus - kada je trudnoća plod silovanja ili incesta i kada je ugrožen život trudnice, natjerali ljekare da čekaju do posljednjeg trenutka da li će u komplikacijama umrijeti plod, a ne spasavaju odmah trudnicu, jer se plaše zatvora.

"U Poljskoj zbog presude Ustavnog suda pod patronatom lidera Prava i Pravde Jaroslava Kačinjskog tužilac, a ne ljekar vodi trudnoću. Ljekar koji bi htio da spašava život žene mora da razmišlja da li će ga ministar pravde i generalni tužilac Zbignjev Žobro poslati u zatvor zbog toga što je spasavao trudnicu. U slučaju Izabele stvar je jasna", kazao je pred proteste lider opozicione Građanske platforme, bivši dugogodišnji poljski premijer Donald Tusk.

U Varšavi su demonstranti počeli protest ispred Ustavnog suda, zatim kroz centar grada, uzvikujući "vi ste krivi" kada su prolazili pored jedne od crkava i Predsjedničke palate, a uputili su se i ka Ministarstvu zdravlja.



Poljske vlasti, a i premijer Mateuš Moravjecki nastojali su ovih dana da ubijede javnost da smrt mlade trudnice nema veze sa zakonskom obavezom Poljakinja da rađaju i teško deformisane i oboljele bebe koje će čak i umrijeti odmah nakon porođaja zato što podsjećaju da je legalan ostao vještački prekid trudnoće kada je ugroženo zdravlje i život trudnice.

Izvor: Adam Warzawa/PAP

Porodica preminule Izabele iz Pščinje objavila je, međutim, u medijima SMS poruke koje su stizale od nje iz bolnice iz kojih je jasno da ljekari i kad joj je već bilo loše nisu htjeli da učine ništa dok ne prestane da kuca srce ploda, kod kojeg su inače u prenatalnim pregledima otkriveni letalni deformiteti.

Ministar zdravlja Adam Njedjelski, za razliku od većine poljskih zvaničnika iz vladajuće stranke, dopustio je mogućnost da se poljski ljekari sada plaše da će biti optuženi za nelegalni abortus i da oklijevaju da spasavaju trudnice.

Poljskoj državnoj televiziji TVP.info rekao je danas da će ministarstvo zato objaviti smjernicu akušerima i ginekolozima sa preciznim uputstvima i interpretacijama da je u skladu sa inače jednim od najrestriktivnijih zakona o abortusu na svijetu, da se spasava zdravlje i život trudnice i ne oklijeva sa abortusom.

"Ljekari moraju da imaju jasan signal da ne treba da se plaše u takvim situacijama da donose odluke o vještačkom prekidu trudnoće", kazao je ministar Njedjelski.

Izvor: Adam Warzawa/PAP

Bolnica u Pščinji suspendovala je dvoje ljekara koji su donijeli odluku da iščekuju, kasneći da spasu Izabelu od septičkog šoka, Narodni fond zdravlja poveo je istragu, a takođe i tužilaštvo.

U Sejmu poljskog parlamenta pušten je, međutim, ovog mjeseca u dalju proceduru prijedlog izmjena Krivičnog zakona fondacije Pro-Pravo na život po kojima bi svaki vještački prekid trudnoće bio izjednačen sa ubistvom.

Uz potpise 130.000 građana ovaj prijedlog izmjena uveo bi u Krivični zakon definiciju "začetog djeteta" i za bilo kakav vještački prekid trudnoće prijetila bi kazna do 25 godina zatvora ili čak doživotna robija za ljekara ili ko je obavio abortus dok bi u slučaju majke sud mogao da joj ne izrekne kaznu.

Rezoluciju sa osudom poljskog restriktivnog zakona o abortusu sprema se da izglasa 11. novembra Evropski parlament.

(Beta/AP)

Tagovi