• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poljska kao Gilead: Abortus zabranjen čak i kada je fetus defektan (FOTO)

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

"Nismo mašine za rađanje" poručile Poljakinje na protestima.

 Poljska kao Gilead: Abortus zabranjen čak i kada je fetus defektan (FOTO) Izvor: AP Photo/Czarek Sokolowski

Prije tri dana ustavni sud u Poljskoj donio je odluku da abortus fetusa sa abnormalnostima krši ustav ove zemlje, što praktično znači da je ova država skoro u potpunosti zabranila pobačaj. Izuzeci su samo slučajevi silovanja, incesta ili tamo gde je zdravlje majke ugroženo.

Nakon toga, hiljade žena izašlo je na ulicu da iskažu nezadovoljstvo odlukom koja direktno krši pravo svake žene da sama odlučuje o svom tijelu.

Protesti su, između ostalih gradova, održani u Poznanju, Varšavi, Vroclavu i Krakovu, pokazali su snimci privatnog emitera TVN. Jedna demonstrantkinja u Gdiniji, Magda (34), rekla je emiteru: "Žene u ovoj zemlji nisu poštovane. Niko nas ne sluša", prenosi BBC.

Prekidi trudnoće izvedeni kada je fetus nepravilno oblikovan, što je činilo 98 odsto legalnih prekida trudnoće prošle godine, sada su zabranjeni. Poljska je već imala neke od najstrožih zakona u EU o pobačaju i godišnje priznaje manje od 2.000 abortusa kao legalne. Međutim, ženske grupe procjenjuju da se do 200.000 abortusa izvrši ilegalno ili u inostranstvu.

Odluku je donio ustavni sud zemlje, koji je reformisala vladajuća stranka Pravo i pravda.

Nadbiskup Stanislav Gadecki, šef poljske episkopske konferencije, i poljsko predsjedništvo pozdravili su presudu. Ustavni sud optužen je da je u svoje redove ubrojao mnoge sudije odane Pravu i pravdi, a Donald Tusk - koji sada predvodi Evropsku narodnu stranku nakon predsjedavanja Evropskim savjetom - kritikovao je presudu.

U četvrtak uveče demonstranti i policija sukobili su se ispred kuće zamjenika premijera Jaroslava Kačinjskog.

Kuću Kačinjskog, koji je više puta pravdao potrebu zabrane time da beba mora da se rodi čak i kada bi njen kratak život bio neizreciva patnja, kako bi bila krštena i dostojno sahranjena, čuvaju jake policijske snage koje su povremeno pozivale demonstrante da se raziđu jer je njihov protest zbog mjera protiv pandemije nelegalan.

Izvor: AP Photo/Czarek Sokolowski

U Varšavi, gdje je prvi protest žena policija rastjerala suzavcem, žene su sada došle sa crnim kišobranima, simbolom ranijih demonstracija kada su se stotine hiljada žena prije nekoliko godina usprotivile prvim pokušajima vladajuće stranke Pravo i Pravda da, ionako jedan od najrestriktivnijih zakona o vještačkom prekidu trudnoće u Evropi i svijetu, pooštri.

Demonstranti su u Varšavi skandirali "nosite se" i vulgarno psovali vladajuću stranku, a u masi je i puno transparenata sa porukama "Katolička crkva potonuće u krvi žena", "Želimo izbor", "Jaroslave, zar imam manja prava nego tvoja mačka?", "Ovo je rat a revolucija je žena".

Demonstracije u Varšavi, Krakovu, Vroclavu, Gdanjsku i drugim velikim gradovima širom zemlje sazvala je građanska organizacija Opštepoljski štrajk žena pod parolom "Ovo je rat".

Na demonstracijama su se pojavile i žene odjevene kao sluškinje iz romana kanadske književnice Margaret Atvud, po kojoj je snimljena i TV serija "Sluškinjina priča" kao aluzija da poljske vlasti zajedno sa Poljskom katoličkom crkvom žele da pretvore Poljakinje u inkubatore i puke mašine za rađanje.

Izvor: AP Photo/Czarek Sokolowski

U Varšavi i Krakovu masa je policajcima u kordonima vikala "Skini uniformu, izvini se majci", a u mnogim gradovima demonstranti su krenuli sa glavnih trgova u protestne šetnje do lokalnih sjedišta vladajuće stranke, gdje su ostavljali upaljene svijeće kao simbol da su vlasti, prečicom preko Ustavnog suda, jer nisu imale hrabrosti da to učine same u parlamentu zakonom, sahranile prava Poljakinja.

Jedna od organizatorki protesta ispred kuće Kačinjskog, na kome se okupilo prema procjenama poljskih medija oko 10.000 ljudi, Marta Lempart, pozvala je Poljakinje da izađu na ulice ponovo u ponedjeljak i blokiraju u Poljskoj sve, gdje god može da se blokira, a da u srijedu stupe u štrajk i ne odu na posao.

Trojica bivših poljskih premijera, Lešek Miler, Marek Belka i Vlodjimjež Ćimoševič zatražili su od Evropske komisije da bar razmotri da se nađe zakonski put da se Poljakinjama, koje bi bile nakon odluke Ustavnog suda prinuđene silom zakona da rode bebu sa teškim deformitetima ili oboljenjima, refundira iz evropskih fondova abortus na teritoriji neke druge članice Evropske unije.

"Hiljade poljskih žena naći će se pred dramatičnim izborom i biće prinuđene da potraže pomoć van zemlje. Direktiva EU isključuje mogućnost refundacija ako se neka intervencija ne obavlja u drugoj članici EU. Međutim Evropski parlament zauzeo je stav da je odbijanje garantovanog, legalnog prekida trudnoće čin nasilja nad ženama", napisala su EK trojica bivših poljskih premijera.

(Mondo/agencije)

Pratite Mondo.ba na Facebooku, Instagramu i Twitteru. Aplikacija je dostupna za IOS i Android telefone.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE