Njemačke apoteke suočavaju se sa nestašicom određenih vrsta lijekova čija proizvodnja zavisi od uvoza sirovina iz Azije, saopštio je Savez apotekara Sjeverne Rajne-Vestfalije.
"Situacija je loša, a sljedeće godine bi se nestašice mogle dodatno pogoršati", rekao je predsjednik ovog saveza Tomas Prajs.
Savezno udruženje njemačkih apotekara je saopštila da je riječ o "velikom izazovu" kada je u pitanju neometana nabavka lijekova.
Kao uzrok nestašice lijekova ovo udruženje navodi "ogroman finansijski pritisak u zdravstvenom sistemu".
"Kako bi što više uštedjele, ovdašnje farmaceutske firme pojačano premještaju proizvodnju u Aziju. Kada tamo jedna isporuka propadne ili dođe do zastoja u kontejnerskom transportu, to se odmah osjeti u apotekama u Njemačkoj", dodaje se u saopštenju.
Savezni institut za lijekove i medicinske proizvode je naveo da su trenutno zaprimili oko 300 prijava za lijekove kod kojih je zabilježen zastoj u isporuci.
Saopšteno je da je riječ o malom broju s obzirom na činjenicu da je na njemačkom tržištu odobreno više od 100.000 lijekova.
"Kod zastoja u isporuci ne radi se automatski o nestašici lijeka. Problemi sa isporukom se prije svega odnose na neke dječije sirupe protiv povišene temperature, sredstva protiv kašlja, te lijekova za snižavanja krvnog pritiska", dodaje se u saopštenju.
Prvi zastoji u isporuci lijekova i sirovina za lijekove, koji uglavnom dolaze iz Kine i Indije, zabilježeni su još tokom pandemije virusa korona.
Nakon toga je pokrenuta rasprava o potrebi vraćanja proizvodnje medikamenata u Njemačku.
MONDO/Srna