Svijet

Greta Tunberg privedena na protestima u Njemačkoj: Vezali se za prugu zbog uglja (VIDEO, FOTO)

Autor Vesna Kerkez

Švedska aktivistkinja za zaštitu okoline Greta Tunberg uhapšena je danas nedaleko od njemačkog sela Lucerata, gdje već nekoliko dana podržava aktiviste koji blokiraju željezničke pruge u znak protesta protiv planova za eksploataciju uglja.

Izvor: YouTube/Screenshot

Na snimci se vidi kako njemačka interventna policija odnosi Gretu Tunberg (20). Nakon što su je odnijeli, Greta je nasmiješena pozirala okupljenim fotoreporterima dok ju je jedan policajac držao za ruku. Policija je za BBC poručila da Greta nije uhapšena te će biti puštena čim joj provjere identitet.

Tunberg se i prošle sedmice pridružila velikom protestu u Njemačkoj kako bi zaustavila rušenje sela zbog proširenja rudnika uglja.

Tada je izjavila da se "Njemačka zaista bruka" i da bi vlasti te zemlje trebale "odmah zaustaviti ovo uništavanje i osigurati pravednu tranziciju i klimatsku pravdu za sve".

Deseci klimatskih aktivista vezali su se u utorak lancima za staze koje vode do elektrane na lignit Neurat, u vlasništvu energetske kompanije RWE. Desetine drugih aktivista zauzeli su bager na lokaciji površinskog rudnika lignita Inden u ranim jutarnjim satima.

Čarli Diez, portparol ekološke grupe "Ende Gelande", koja je organizovala demonstracije u utorak, rekao je da će klimatski aktivisti nastaviti akcije građanske neposlušnosti kako bi zaustavili eksploataciju uglja u regiji.

Lutzerath su protekle dvije godine "okupirali" protivnici eksploatacije uglja i postao je simbol ekoloških grupa koje pozivaju na prestanak upotrebe uglja i fosilnih goriva.

Prošle sedmice, energetska kompanija RWE počela je rušiti zgrade u napuštenom selu kako bi proširila rudnik uglja Garzviler.

Kompanija je u saopštenju navela da je ugalj pod Luceratom potreban da bi se "na najbolji način iskoristila flota lignita tokom energetske krize".

Prema sporazumu između vlade i RWE-a, kompanija će odgoditi postupno gašenje eksploatacije uglja za osam godina i okončati proizvodnju električne energije na lignit do 2030. godine.

(Anadolija)