• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Klimatski samit u Egiptu: Sporazum za pomoć siromašnim zemljama, ali bez rješenja za fosilna goriva

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Države učesnice samita COP27 posle iscrpljujućih pregovora u egipatskom Šarm el Šeiku postigle su dogovor o sporazumu kojim se osniva fonda za pomoć siromašnim zemljama pogođenim klimatskim promjenama.

 Zaključci klimatskog samita u Egiptu Izvor: SEDAT SUNA/EPA

Sporazum i osnivanje fonda, međutim, ne donosi rješenje u borbi protiv uzroka emisije štetnih gasova, navodi novinska agencija Rojters.

Poslije napetih razgovora u subotu uveče, egipatske vlasti koje organiziju COP27, objavile su završni tekst sporazume i istovremeno pozvale učesnike samita da ga pregledaju i odobre.

Oni su veoma brzo odobrili odredbu o uspostavljanju fonda za "gubitke i štetu" kako bi se pomoglo zemljama u razvoju da se izbore sa neposrednim troškovima klimatskih događaja kao što su oluje i poplave.

Možda će vas zanimati

Ali je to otvorilo pitanje o mnogim kontroverznim odlukama o finansiranju fonda za sljedeću godinu, kada bi "prelazni komitet" trebalo da iznese preporuke državama koje bi potom bile usvojene na samitu COP28 u novembru 2023.

Te preporuke bi trebalo da se odnose ne "identifikovanje i proširenje izvora finansiranja", odnosno koje zemlje treba da uplaćuju novac u novoformirani fond.

Predstavnici zemalja u razvoju su tokom prethodne dvije nedelje, koliko je trajao samit COP27, tražili osnivanje fonda.

Poslije pauze koju su zatražili predstavnici Švajcarske kako bi pregledali završni tekst, pregovarači nisu izneli nikakve primjedbe, rekao je Sameh Šukri, predsjedavajući samita COP27.

Izvor: SEDAT SUNA/EPA

Do trenutka kada je dogovor i zvanično postignut, u poznatom egipatskom ljetovalištu Šarm el Šejku je već svanulo.

Dvonedjeljni samit je bio ispit za države da li su spremne da se bore protiv klimatskih promjena.

Čak ni rat u Evropi, energetska kriza i inflacija nisu smanjili zainteresovanost javnosti za pitanje klimatskih promjena.

Samit nazvan Afrički COP, trebalo je da istakne činjenicu da se siromašne države suočavaju sa najozbiljnijim posljedicama globalnog zagrijavanja koje najviše uzrokuju bogate industrijske zemlje.

Možda će vas zanimati

 Pregovarači iz Evropske unije i drugih zemalja prethodno su saopštili da su zabrinuti zbog pokušaja da se blokiraju mjere osmišljene da ojačaju dogovor potignut na samitu COP26 u Glazgovu.

"Iako ohrabruje napredak postignut po pitanjima odštete, razočaravajuće je što je ove godine samo prepisana odluka iz Glazgova o smanjenju emisija štetnih gasova, a nisu preduzeti novi, važni koraci", rekla je Ani Desgupta, predsjednica neprofitne organizacije World Resources Institute.

Sporazum u Šarm el Šeiku ne sadrži referencu koju su Indija i neke druge delegacije zahtijevale da se postepeno umanjuje upotreba "svih fosilnih goriva".

Umjesto toga, pozivaju se države da naprave korak ka "postepenom ukidanju nesmanjene energije na ugalj i postepeno ukidanje neefikasne subvencije za fosilna goriva", kako je dogovoreno na samitu COP26 u Glazgovu.

Nacrt takođe obuhvata stavku o "niskoj emisije energije", što je kod nekih izazvalo zabrinutost da otvar vrata sve većoj upotreba prirodnog gasa - fosilnog goriva koje dovodi do emisije ugljen-dioksida i metana.

(MONDO/BBC)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE