Svijet

Prva rasprava o vještačkoj inteligenciji u UN: "Mač sa dvije oštrice"

Autor Željko Svitlica

Savjet bezbjednosti UN održao je u utorak prvu sjednicu o vještačkoj inteligenciji (AI), nakon što je Velika Britanija pozvala na međunarodni dijalog o uticaju AI na globalni mir i bezbjednost.

Izvor: Shutterstock

Predstavnici Kine poručili su da tehnologija ne bi trebalo da postane "mač sa dvije oštrice", dok su zvaničnici SAD upozorili na mogućnosti upotrebe AI kao sredstva cenzure i represije.

Šef britanske diplomatije Džejms Kleverli, koji je predsjedavao sastankom, jer njegova zemlja u julu predsjedava SB UN, izjavio je da će ''AI iz korijena izmijeniti svaki aspekt života ljudi''.

Petnaestočlanom Savjetu bezbjednosti obratio se i generalni sekretar UN Antonio Guteres, koosnivač AI startapa "Anthropic" Džek Klark i profesor Zeng Ji sa Kinesko-britanskog istraživačkog centra etike i rukovođenja AI.

Guteres je ocijenio da i vojna i civilna upotreba AI može imati ozbiljne posljedice na globalni mir i bezbjednost.

On je podržao prijedloge pojedinih država da se formira novo tijelo u okviru UN koje bi se bavilo rukovođenjem AI.

Ambasador Kine pri UN Đang Jun opisao je AI kao ''mač sa dvije oštrice'', navodeći da Peking smatra da UN treba da imaju centralnu ulogu u koordinaciji AI i uspostavljanju principa rukovođenja tom tehnologijom.

Zamjenik ambasadora SAD pri UN Džefri de Laurentis, izjavio je da postoji potreba da se obezbjedi zajednički rad država na sprečavanju da AI i druge napredne tehnologije u razvoju negativno utiču na ljudska prava.

''Nijedna zemlja članica ne bi trebalo da koristi AI kako bi cenzurisala, sputavala, vršila represiju i razvlašćivala ljude'', rekao je de Laurentis, prenio je Rojters.