Arheolozi su otkrili malu spavaću sobu u rimskoj vili u blizini Pompeje koju su gotovo sigurno koristili robovi, što baca svjetlo na njihov nizak položaj u antičkom svijetu, saopštilo je danas Ministarstvo kulture Italije.
Soba je pronađena u vili Čivita Đulijana, nekih 600 metara sjeverno od zidina Pompeje, grada koji je zbrisan u erupciji vulkana Vezuv prije skoro 2.000 godina.
U sobi su bila dva kreveta, od kojih je samo jedan imao dušek, dva mala ormarića i niz urni i keramičkih posuda, u kojima su pronađeni ostaci dva miša i pacova.
"Ovi detalji još jednom podvlače uslove nesigurnosti i loše higijene u kojima su niži slojevi društva živjeli u to vrijeme", navodi se u saopštenju Ministarstva kulture.
Takođe, nisu pronađeni tragova rešetki, brava ili lanaca kojima su robovi vezivani.
"Čini se da je kontrola prvenstveno vršena kroz unutrašnju organizaciju ropstva, a ne kroz fizičke barijere i ograničenja", rekao je Gabrijel Cutrigel, direktor Arheološkog parka Pompeje.
Iskopavanja u vili Čivita Đulijana vršena su 1907-1908, a zatim ponovo od 2017., kada je utvrđeno da je ova lokacija meta pljačke.
Arheolozi su rekli da je dio jednog od kreveta uništen tunelom koji su pljačkaši koristili za pristup drugom dijelu vile.
Pompeja i okolna sela bili su prekriveni vulkanskim pepelom nakon erupcije Vezuva 79. godine nove ere, ubivši hiljade ljudi.
Erupcija je zatrpala grad debelim slojem pepela, sačuvavši ostatke velikog broja stanovnika i objekata.
Na ovom lokalitetu u posljednje vrijeme intenzivirana su arheološka ispitivanja nakon višegodišnjeg propadanja i zanemarivanja, uglavnom zahvaljujući nedavno završenom projektu EU u vrijednosti od 105 miliona evra.
Ministar kulture Đenaro Sanđulijano rekao je danas da će se napori na očuvanju i istraživanju ove lokacije nastaviti.
"Ono što učimo o materijalnim uslovima i društvenoj organizaciji tog doba otvara nove horizonte za istorijske i arheološke studije", rekao je on.
SRNA