U pećini u Francuskoj otkriveni su crteži neandertalaca od pre 75.000 godina! Moguće je da je riječ o najstarijima u čitavoj Evropi!
Najstariji poznati crteži neandertalaca otkriveni su u francuskoj pećini, i njihova starost procjenjuje se na između 57.000 i čak 75.000 godina.
U pećini La Roš Kotar u centralnoj francuskoj regiji Sentr-val d Loar, pronađeni su tragovi crteža koje su rekonstruisali stručnjaci sa Univerziteta Tur. Duge linije, kose crte i tačke pronađene na više mjesta u pećini upoređene su sa sličnim crtežima sa ranije otkrivenih lokaliteta.
Uz pomoć 3D tehnologije rekonstrukcije, tim naučnika zaključio je da su u pitanju namjerni tragovi, odnosno organizovani i smisleni oblici koje su neandertalci prstima urezivali u meki zid pećine. Analiza sedimenta pronađenog u njoj pokazala je da je pad kamenja pećinu odsjekao od ostatka svijeta prije 57.000 godina.
U njoj su pronađena i oruđa od kamena, kakva su koristili neandertalci, zbog čega stručnjaci smatraju da je moguće zaključiti da su upravo oni napravili ove crteže. Pogledajte fotografije iz pećine i rekonstrukcije crteža uz pomoć tehnologije.
Proučavanjem slojeva stijena, tim naučnika sa Univerziteta Tur procijenio je da je moguće da su crteži stari i do 75.000 godina.
Na crtežima nisu prikazane životinje niti predmeti, pa naučnici ne znaju šta bi trebalo da prikazuju. Ali ističu da idu u prilog teoriji da je život neandertalaca bio jednako raznovrstan i kompleksan, kao i naših mnogo savremenijih predaka.
"Petnaest godina nakon nastavljanja istraživanja pećine La Roš Kotar, uspjeli smo da datiramo crteže na više od 57.000 godina starosti. Zahvaljujući stratigrafiji (nauci proučavanja starosti slojeva kamenja), smatramo da su stari do 75.000 godina, što ovu pećinu čini najstarijom ukrašenom pećinom u Francuskoj, ako ne i čitavoj Evropi", saopštili su istraživači.
Pogledajte video!
(MONDO)