Nakon što se u javnosti pojavio snimak sa fašističkog skupa u Rimu, italijanska javnost, ali i brojni političari zabrinuli su se zbog organizacije ovakvog događaja.
Italijanski premijerka Đorđa Meloni pozvana je da zabrani neofašističke grupe nakon što je stotine muškaraca snimljeno kako upućuju fašistički pozdrav tokom mitinga u Rimu u nedjelju uveče, prenosi BBC. Oni su učestvovali u godišnjoj komemoraciji trojici ekstremno desničarskih aktivista koji su ubijeni 1970-ih, navodno od strane ekstremno ljevičarskih militanata.
Video objavljen na društvenim mrežama gurnuo je događaj u centar pažnje. Na snimku se može vidjeti više muškaraca obučenih u crno kako podižu desnu ruku. Čuju se i uzvici "Prisutni!", kao odgovor na poklič "Za sve poginule drugove!" - što je poruka tipična za italijansku ekstremnu desnicu.
Miting se održava svake godine u znak sjećanja na ubistvo trojice aktivista iz omladinskog krila krajnje desničarskog Italijanskog socijalnog pokreta (MSI) 1978. godine. Dvojicu su ubili navodni ekstremisti krajnje ljevice ispred sjedišta MSI u ulici Via Acca Larentia u Rimu, dok je trećeg ubila policija u neredima koji su uslijedili nakon pucnjave. Niko nikada nije procesuiran za ova ubistva, koja su postala nadaleko poznata kao "Masakr u ulici Aka Larentija".
Eli Šlajn, čelnica Demokratske partije lijevog centra (PD), rekla je da slike sa mitinga "izgledaju kao da su snimljene 1924. godine", misleći na doba fašističkog lidera Benita Musolinija i njegovih paravojnih jedinica u crnim majicama. "Ono što se dogodilo je neprihvatljivo. Neofašističke grupe moraju biti ukinute, kao što je propisano ustavom", dodao je Šlajn.
Kako je prenio BBC, lider centrističke partije Azione Karlo Kalenda rekao je da je komemoracija u ulici Aka Larentija "neprihvatljiva sramota u evropskoj demokratiji". Potpredsjednik vlade Antonio Tajani, lider partije desnog centra Forca Italija, rekao je da bi trebalo osuditi svaku proslavu diktature i dodao da "postoji zakon koji kaže da se u našoj zemlji ne možete izviniti za fašizam".
Čak su i neki članovi stranke Braća Italije (FdI), koja ima svoje političke korijene u MSI, kritikovali te scene. Đovani Donceli je izjavio da FDI "nema nikakve veze sa onim što se dogodilo", i da su učesnici događaja "200 idiota koje će ljevica iskoristiti da nam sudi".
Đorđa Meloni za sada ćuti
Međutim, premijerka Đorđa Meloni, koja je i čelnica SDI, do sada je ćutala o tom pitanju. Ranije je Meloni učestvovala na komemoracijama ubistva 1978. Godine 2021. na Fejsbuku je objavila počast trojici ubijenih aktivista, rekavši da su ubistva "tragedija za koju krivac nikada nije pronađen" i nazvala ih "ranom koja nikada nije zacijelila".
Slike i snimci komemoracije u Via Acca Larentia postali su viralni nakon što ih je podijelio dopisnik La Repubblica Paolo Berici, ali događaji ove prirode nisu neuobičajeni u Italiji. Svake godine stotine Musolinijevih pristalica okupljaju se u njegovom rodnom gradu Predapiju i održavaju mitinge koristeći poruke i pozdrave iz doba fašizma. Ovakvi događaji redovno izazivaju kontroverze, a opozicione stranke pozivaju policiju da izvrši istragu.
(MONDO)