Svijet

Istraživanje pokazalo: Četvrtina Njujorčana živi u siromaštvu, a svako četvrto dijete gladuje

Autor Vesna Kerkez

Nagli porast siromaštva stručnjaci pripisuju činjenici da su ukinuti programi pomoći uvedeni tokom pandemije.

Izvor: Angela Weiss / AFP / Profimedia

Broj stanovnika Njujorka koji nisu mogli da priušte osnovne stvari za život dramatično je porastao u 2022. godini. Istraživanje pokazalo da svako četvrto dijete živi ispod granice siromaštva.

Nakon nekoliko godina kada je siromaštvo bilo u padu, Njujorčani su se 2022. godine suočili sa najvećim godišnji porastom nivoa siromaštva u posljednjoj deceniji, piše Njujork Tajms.

Dvadeset i tri procenta stanovnika ovog grada nije moglo da priušti osnovne potrepštine poput stana i hrane, pokazuje novi izvještaj istraživačke grupe Kolumbijskog univerziteta i filantropske organizacije "Robin Hud". U 2021. godini, taj broj je bio 18 procenata.

Broj Njujorčana koji žive u siromaštvu dostigao je skoro dva miliona.

Ovi rezultati ukazuju na veliki korak unazad za Njujork, gdje je povećanje pomoći vlade tokom pandemije koronavirusa pomoglo da se ublaže gubitak poslova, rastući troškovi stanovanja i visoka inflacija.

Izvor: SPENCER PLATT / Getty images / Profimedia

S obzirom na to da je većina programa pomoći završena, siromaštvo je poraslo širom zemlje, ali porast je posebno izražen u Njujorku, rekao je Kristofer Vajmer, direktor Centra za siromaštvo i socijalnu politiku i koautor izvještaja.

Nacionalna stopa siromaštva u 2022. godini bila je 12,4 procenta, u odnosu na 7,8 procenata u 2021. godini. To je najveći zabilježeni skok u istoriji, prema Državnom birou za popis Sjedinjenih Američkih Država. Stopa siromaštva u Njujorku bila je gotovo dvostruko veća od nacionalnog prosjeka, a postoje znaci da se razlika povećava.

Crnci, latino populacija i Njujorčani azijskog porijekla imaju otprilike dva puta veću šansu da žive u siromaštvu, prema izvještaju, a žene su u većem riziku da ostanu bez osnovnih sredstava za život od muškaraca.

Izvještaj, koji je dio studije započete 2012. godine, baziran je na anketama reprezentativnog uzorka od preko 3.600 stanovnika Njujorka koje su sprovedene u 2022. i 2023. godini.

"To je obeshrabrujuće", rekao je dr Vajmer. "Idemo u pogrešnom pravcu".

Najveći razlog za porast siromaštva, kako na nacionalnom nivou tako i u Njujorku, bio je kraj programa pomoći iz doba pandemije, kada su postojale brojne olakšice za nezaposlene i novčana pomoć koja je služila da porodice sa niskim prihodima prate rastuće troškove života, rekao je Vajmer.

Broj siromašnih Njujorčana porastao je za pola miliona u 2022. godini, a ovo je dodatno produbilo nejednakost među stanovnicima ovog grada.

(MONDO/Njujork Tajms)