Svijet

KAD NACISTA POSTANE NATOVAC: Hitlerov general došao na čelnu funkciju Alijanse, za smrt miliona ljudi nije odgovarao

Autor Dušan Volaš

Sudilo mu se na Nirnberškom procesu za ratne zločine, umjesto da pravda bude zadovoljena presudom, postavljen je na čelnu funkciju u NATO-u.

Izvor: Scherl / SZ-Photo / Profimedia

Jedan od čudnih fenomena poslijeratne Evrope jeste činjenica da mnogi bivši nacisti ne samo da nisu bili osuđeni za ratne zločine, već su često zauzimali vodeće pozicije unutar zapadnih vojnih struktura, uključujući i NATO. Jedan od najistaknutijih primjera ove pojave je Adolf Hojzinger.

Adolf Hojzinger bio je njemački vojni oficir čija je karijera obuhvatala Njemačko carstvo, Vajmarsku Republiku, nacističku Njemačku, Zapadnu Njemačku i NATO.

Svoju vojnu karijeru započeo je još u Prvom svjetskom ratu, a do početka Drugog svjetskog rata već je stekao značajan ugled unutar njemačkog vojnog establišmenta. Tokom Drugog svetskog rata, služio je kao šef operacija u Generalštabu Vermahta. Bio je treći čovjek u nacističkoj hijerarhiji po pitanju planiranja Vermahta. Bio je zadužen za planiranje njemačke invazije na nekoliko evropskih zemalja koje su dovele do smrti miliona ljudi

Izvor: Scherl / SZ-Photo / Profimedia

Iako je bio umiješan u neuspješni pokušaj atentata na Hitlera 20. jula 1944. godine, Hojzinger je preživio atentat i kasnije bio uhapšen, ali je zbog nedostatka dokaza pušten. Poslije rata, zarobljen je od strane saveznika, suđeno mu je u Nirnberškom procesu, ali je ubrzo pušten i započeo je novu karijeru u obnovljenoj njemačkoj vojsci, Bundesveru.

Godine 1957, Hojzinger je postao prvi načelnik štaba Bundesvera, igrajući ključnu ulogu u integraciji Zapadne Njemačke u NATO strukture tokom Hladnog rata. Njegova karijera dostigla je vrhunac kada je postao predsjednik Vojnog komiteta NATO-a od 1961. do 1964. godine. Ovo imenovanje označilo je vrhunac jednog neobičnog trenda u kojem su bivši nacistički oficiri zauzimali visoke pozicije unutar zapadnih vojnih struktura, često izazivajući kontroverze i moralna pitanja.

Hojzingerov uspon na čelo NATO-a simbolizuje širu poslijeratnu dinamiku, gdje su pragmatične političke i vojne potrebe često prevagnule nad pravdom i odgovornošću za ratne zločine. Ovaj fenomen izaziva duboka moralna pitanja o prirodi posleratne pravde i pomirenja, kao i o ulozi bivših nacista u izgradnji novog evropskog bezbjednosnog poretka.

Umro je u Kelnu 1982. godine u 85. godini. Prema dokumentima koje je objavila njemačka savezna obaveštajna služba 2014. godine, Hojzinger je možda bio dio "Schnez-Truppe", tajne vojske koju su veterani Vermahta i Vafen-SS nastojali da osnuju početkom 1950-ih.

BONUS VIDEO:

(MONDO)