Ministri odbrane NATO saveza razmatraju promjenu pristupa politici prema Ruskoj Federaciji.
Ministri odbrane NATO pakta razmatraju promjenu politike prema Rusiji, piše "Politiko". Odnosi između Alijanse i Rusije, prije svega velikih sila u NATO paktu, promijenio se prema Ruskoj Federaciji od početka rata u Ukrajini.
Zvaničnici NATO su Rusiju proglasili u više navrata "najdirektnijom prijetnjom po bezbjednost saveznika". Kremlj tvrdi da širenje NATO pakta na istok Evrope predstavlja "egzistencijalnu prijetnju".
Uprkos promjeni tona, NATO je zadržao "Temeljni akt" sa Rusijom. Riječ je o dokumentu iz 1997. godine, šest godina nakon raspada Sovjetskog Saveza koji govori o zajedničkom cilju - "izgradnji stabilne, mirne i nepodijeljene Evrope".
"Zemlje NATO-a sada pokušavaju da razgraniče različite elemente strategije prema Rusiji i unaprede debatu unutar Alijanse, što nas vodi do tema kao što je budućnost osnivačkog akta NATO-Rusija... Došlo je vrijeme za razvoj nove strategije sa stanovišta konkretnih pozicija saveznika", izjavio je visoki zvaničnik američke vlade za "Politiko".
Napominje se da postoje neslaganja u okviru saveza oko toga "koliko daleko NATO treba da ide da bi stvorio novi set pravila za odnose sa Rusijom". Neke članice Alijanse strahuju da bi "nova strategija" mogla da stvori kontra-efekat u Rusiji.
Takođe, Mađarska i Slovačka su države koje imaju oprečne stavove u odnosu na većinu ostalih članica saveza. U ponedjeljak 14. oktobra počinju vježbe nuklearnog odvraćanja "Steadfast Noon" koje će se odvijati u Sjevernom moru kod Velike Britanije, Holadnije i Belgije.
(MONDO)