Svijet

Amerika uvodi nove sankcije Rusiji: NIS samo dio Bajdenovog udara na ruski profit

Autor Vesna Kerkez

Amerika uvodi nove sankcije Rusiji koje uključuju i NIS.

Izvor: YT/NISSrbija/MONDO/Uros Arsic

Odlazeća Bajdenova administracija planira da uvede dodatni paket sankcija ruskom energetskom sektoru, a na udaru će se, kako je ranije najavio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, naći i NIS

Cilj Vašingtona je da naudi ruskom energetskom sektoru kako bi smanjilo sposobnost Moskve da vodi rat u Ukrajini. Kako je Rojters danas objavio, u planu je novi paket sankcija, a na udaru će biti i tankeri koji prevoze rusku naftu.

Administracija predsednika Džoa Bajdena je nastojala da pojača podršku Ukrajini prije nego što novoizabrani predsjednik Donald Tramp preuzme dužnost 20. januara.

"To je veoma značajan paket. Dvije ruske naftne kompanije, više od 100 tankera, trgovci naftom, ruske osiguravajuće kompanije itd.", rekao je jedan od zvaničnika, ne navodeći subjekte.

Nejasno je kakav će biti Trampov pristup sankcijama protiv Rusije. Bajdenova administracija planira sankcije protiv tankera koji prevoze rusku naftu koja se prodaje iznad granice od 60 dolara po barelu, rekli su izvori.

Čak i ako se prodaje iznad gornje granice cijene, ruska nafta se obično prodaje sa popustom na tržištu, a Kina i Indija su bile spremne da kupe zalihe. Američka administracija je obavijestila indijsko ministarstvo spoljnih poslova o predstojećim sankcijama, rekao je prvi zvaničnik, navodeći da bi tržište preplavljeno naftom i činjenica da su cijene nafte niske mogle pomoći Indiji da ispuni svoje potrebe za sirovom naftom.

Drugi izvor je rekao da će sankcije vjerovatno biti usmjerene na neke od ljudi uključenih u mreže koje trguju naftom iznad gornje granice. Rusija je koristila takozvanu flotu iz sjenke starih brodova da izbjegne sankcije. Mnogi brodovi su manje bezbjedni i skloni izlivanju nafte, kažu stručnjaci za brodarstvo.

Od početka rata u Ukrajini u februaru 2022., SAD su sankcionisale desetine brodova, od flote za koju se procjenjuje da ima stotine, kako bi smanjile sposobnost Moskve da finansira rat. Američka ministarka finansija Dženet Jelen rekla je Rojtersu prošlog mjeseca da SAD razmatraju dalje sankcije protiv kompanija koje upravljaju tankerima, i da neće isključiti sankcije kineskim bankama, pošto SAD nastoje da smanje ruski prihod od nafte i pristup stranim zalihama.

G7, EU i Australija nametnule su granicu od 60 dolara za rusku naftu krajem 2022. godine, zabranivši korišćenje zapadnih pomorskih usluga kao što su transport, osiguranje i finansiranje za isporuke nafte po cijeni iznad granice.

(Kurir/MONDO)