Svijet

Dubai čokolada ponovo u fokusu: U Njemačkoj kazne do 250.000 evra za obmanjivanje kupaca

Sud u Kelnu zabranio je njemačkim kompanijama da svoje čokoladne proizvode reklamiraju kao "Dubai čokolada" ukoliko nisu zaista proizvedeni u Dubaiju.

Dubai čokolada
Izvor: Ingrid Balabanova / Alamy / Alamy / Profimedia

Kako prenose njemački mediji, sudije su u dva ubrzana postupka odlučile da izrazi "Dubai čokolada" dovode potrošače u zabludu. Pogođene su kompanije Medi First GmbH, sa svojim proizvodom „Miskets Dubai Chocolate", i KC Trading UG, koja prodaje čokoladicu „Elit - The Taste of Dubai".

Ukoliko prekrše zabranu, direktori kompanija se mogu suočiti sa kaznom do šest mjeseci zatvora ili novčanom kaznom do 250.000 evra.

Obmana o porijeklu

Sudije su svoju odluku obrazložile time da prosječan potrošač iz naziva proizvoda zaključuje da je čokolada proizvedena u Dubaiju.

Opisi na engleskom jeziku i reklamne izjave poput „Taste of Dubai" ili „a touch of Dubai" dodatno su pojačale taj utisak, dok napomena „Origin: Türkiye" na poleđini pakovanja nije dovoljna da ispravi ovu pogrešnu informaciju, prenosi Fenix magazin.

Tužbu je pokrenula kompanija MBG International Premium Brands GmbH iz Paderborna, koja je ekskluzivni uvoznik „Habibi bara" iz Dubaija u Njemačku. Kompanija se pozvala na zakon o zaštiti žigova, koji zabranjuje korišćenje geografskih oznaka ukoliko proizvodi ne potiču iz navedene regije.

Posljedice na tržište

Ove presude mogle bi da imaju dalekosežne posljedice na tržište.

Od početka trenda "Dubai čokolade", brojni proizvođači su na tržište plasirali svoje varijante, često proizvedene u Njemačkoj ili Turskoj, a MBG već razmatra dodatne pravne korake protiv drugih proizvođača i distributera.

Uvoznik Andreas Wilmers, koji tvrdi da zvanično izvozi "Dubai čokoladu" pod imenom „Fex", takođe je upozorio Aldi, kao i proizvođača čokolade Lindt, zbog navodno obmanjujućeg oglašavanja.

Advokat za intelektualnu svojinu Kristijan Švarc ističe da se presude suda u Kelnu odnose na konkretne slučajeve.

Drugi sudovi bi mogli da zauzmu drugačiji pravni stav i tumačenje izraza "Dubai čokolada" kao naziv za određenu vrstu čokolade, slično kao što je to slučaj sa "bečkom šniclom".

Odluke su donijete u ubrzanom postupku, bez usmene rasprave, dok su glavna ročišta i dalje u toku, prenijeli su njemački mediji.

(EUpravo zato/bizlife.rs)

Tagovi