Svijet

Zapljena zlata u Maliju: Vlada oduzela zalihe kanadskoj rudarskoj kompaniji

Autor Dušan Volaš

Vojna vlada Malija započela je zapljenu zaliha zlata kanadske rudarske kompanije "Barik" u okviru pravne bitke oko udjela u prihodima koji ova kompanija duguje toj zapadnoafričkoj državi, navodi se u internom pismu "Barika" u koje je agencija AP imala uvid.

Izvor: Envato

U pismu izvršnog direktora Marka Bristova malijskom ministru rudarstva od ponedeljka se navodi da "Barika" "čeka zvaničnu potvrdu o pravilnom prijemu od Malijske banke solidarnosti", vladinog tijela.

Zapljeni je prethodilo pismo upozorenja "Bariku" ranije ovog mjeseca od višeg istražnog sudije Malija, Bubakara Muse Dijare, u kojem se navodi da će biti zaplijenjene tri tone zlata.

U ponedjeljak je viši menadžer "Barika" potvrdio da je vojna vlada zaplijenila tri tone zlata i smjestila ih u glavni grad Bamako. Menadžer je govorio pod uslovom anonimnosti jer nije ovlašćen da javno govori.

Prema riječima ovog menadžera, zlato je uzeto iz rudnika u blizini Kajesa na zapadu zemlje i prevezeno avionom i kamionom u glavni grad kasno u subotu. Malijske vlasti nisu odmah odgovorile na zahtjev za komentar.

Procijenjena na oko 180 miliona dolara, zapljena zlata dio je spora oko prihoda koji se duguju državi. Mali je u decembru, bez pružanja dokaza, izdao nalog za hapšenje Bristova zbog optužbi za pranje novca i naredio zapljenu "Barikovih" zlatnih rezervi. Kompanija je ponudila da plati 370 miliona dolara.

Vojna vlada Malija prethodno je uhapsila četiri viša rukovodioca kanadske rudarske kompanije u sklopu ovog spora. Oni se i dalje nalaze u pritvoru.

Mali je jedan od vodećih proizvođača zlata u Africi, ali se godinama bori sa džihadističkim nasiljem i visokim nivoima siromaštva i gladi. Vojska je preuzela vlast 2020. godine, a vlada je stavila strane rudarske kompanije pod sve veći pritisak dok pokušava da poveća prihode.

U novembru su u Bamaku uhapšeni izvršni direktor australijske kompanije "Resolute Mining" i dvoje zaposlenih. Oni su pušteni nakon što je kompanija platila 80 miliona dolara malijskim vlastima za rješavanje poreskog spora i obećala da će platiti dodatnih 80 miliona dolara u narednim mjesecima.

(Mondo/Agencije)