Svijet

Otvara se "tajni arhiv" Vatikana za vreme Drugog svetskog rata

Autori mondo.rs SRNA

Vatikan će 2. marta otvoriti arhive iz vremena pape Pija Dvanaestog, koji je na čelu Rimokatoličke crkve bio od 1939. do 1958. godine.

Izvor: Guliver/Getty Images/iStock/Getty Images Plus/Mokai

Katolička novinska agencija Austrije prenela je da će tog dana više arhiva omogućiti uvid u svoje materijale iz vremena pontifikata Pija Dvanaestog, od kojih je najveći i najpoznatiji Vatikanski Apostolski arhiv, koji se ranije zvao "Vatikanski tajni arhiv".

Biće otvoreni i arhivi Kongregacije za doktrinu vere, Kongregacije za Istočnu crkvu i Kongregacije za jevanđelizaciju naroda, kao i dva arhiva Državnog sekretarijata, te "Penitentiarije", jednog od tri tribunala zaduženog za izdavanje "oprosta grehova" u Rimokatoličkoj crkvi.

Arhivar u vatikanskom Državnom sekratarijatu Johan Iks rekao je juče na konferenciji za novinare da je samo u njegovom arhivu više od dva miliona fascikli koje se tiču pontifikata Pija Dvanaestog.

Johan Iks je istakao da će rad istraživača biti veoma olakšan digitalizacijom, jer je u međuvremenu digitalizovano 1,3 miliona fascikli i delimično su utvrđene i ključne reči koje olakšavaju pretragu.

Prema njegovim rečima, tu je, između ostalog, i korespondencija između Vatikana i Nuncijature u Berlinu, kao i sa nemačkim ambasadorom pri Vatikanu tokom Drugog svetskog rata.

Iks, koji je, između ostalog, u dva petogodišnja mandata počev od 2008. godine bio i konsultant u Kongregaciji za kanonizaciju, nije hteo da kaže da li u tim dokumentima ima novih saznanja i istakao da je na istoričarima da to analiziraju i ocene.

On je precizirao da je njegov arhiv dobio više od 600 zahteva istraživača iz celog sveta.

Njih oko 100 dobilo je prva odobrenja, ali u radnoj sali arhiva ima samo 20 mesta za istraživače, kako je napomenuo Iks.

Iks očekuje i nova saznanja u vezi sa multilateralnom diplomatijom četrdesetih i pedesetih godina 20. veka i otkriva da, osim diplomatskih dokumenata Vatikana u odnosima sa pojedinim zemljama u vreme Pija Dvanaestog, u arhivi ima i korspondencije sa UN i njenim organizacijama, ali i sa Evropskim savetom pa sve do nevladinih organizacija.

Arhivar i bibliotekar Rimske crkve, portugalski kardinal Hoze Tolentino de Mendonca, rekao je na konferenciji za novinare da istorijsko istraživanje zahteva "iskrenost u potrazi za istinom, pa čak i ako rezultati izvrću na glavu dosadašnja saznanja".

On je istakao da je otvaranje arhiva iz vremana Pija Dvanaestog istorijski momenat ne samo zbog samog pape, nego i zato jer je reč o, kako je naveo, međunarodnoj istoriji dve važne decenije 20. veka.

Tagovi