Višegodišnja istraga je završena, gomile dokaza pripremljene i za više stotina osumnjičenih mafijaškom klanu Ndrangeti počinje "istorijsko suđenje" koje predvodi tužlac Nikola Grateri.
Sam Grateri (62), koji je inače već tri decenije pod policijskom zaštitom, nada se da će u zatvor poslati više od 450 osumnjičenih članova klana zbog pripadnosti kriminalnoj bandi koja je svoje bogatstvo i zlokobnu reputaciju izgradila na iznudi, pranju novca, otmici, trgovini drogom i osveti.
Ova prava sudska bitka počela je u petak, 11. septembra, pripremnim ročištem protiv članova Ndrangete u Rimu u slučaju koji nije viđen još od suđenja u okviru procesa poznatog kao "Maksipročeso" protiv sicilijanske mafije Koza nostra osamdesetih godina.
"Ovo je rat... Mi ovdje govorimo o nasilju i smrti", rekao je Grateri za AFP nakon pripremnog ročišta zaključenog u Rimu u slučaju protiv jedine italijanske mafijaške grupe sa pipcima na svim kontinentima.
Nakon što se završe formalnosti i nakon što se izgradi praktično blindirana sudnica u Kalabriji suđenje se prebacuje na jug Italije uz učešće oko 600 advokata i 200 različitih građanskih stranaka.
U decembru prošle godine policija je uhapsila više stotina šefova Ndrangete, niže rangiranih članova i takozvanih "vojnika".
Hapšenja su izvedena ne samo u Italiji već i u Njemačkoj, Bugarskoj i Švajcarskoj. Među uhapšenima ima i političara.
Optužnice se kreću od zelenaštva do ubistva, navodi AFP.
Iako je više godina smatrana slabijom grupom od mnogo poznatijih i jačih kao što su Koza nostra sa Sicilije i Kamora iz Napulja, Ndrangeta je od tada sve njih prevazišla i postala najmoćnija kriminalna organizacija u Italiji.
Ndrangeta kontroliše dio međunarodne mreže trgovine kokaina sa uporištima u Njujorku, Kolumbiji i Brazilu, a uspješno se ubacila i u građevinsku industriju, vodi fondove sa sjedištem u Evropi, a odnedavno je ušla i u poslove oko sahrana i pogrebnih preduzeća zbog rasta broja žrtva kovida 19.
"Ndrangete se svi boje zbog nasilja i surovosti. Ali sa druge strane to je veoma moderna organizacija koja je spremna da preplavi tržište Evrope tonama kokaina", rekao je Grateri.
Prema zvaničnim podacima, oko 20.000 članova Ndrangete u svetu vodi poslove koji godišnje donesu profit od više od 50 milijardi evra.