• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Transnacionalna hobotnica balkanskog kriminala: Ovako funkcionišu!

Autor Aleksandar Nastevski

Zapadni Balkan se često predstavlja kao žarište nezakonitih aktivnosti, a da je zapravo reč o regionu koji je relativno malo tržište za organizovani kriminal, te da se veliki novac zarađuje na drugom mestu.

 Transnacionalna hobotnica balkanskog kriminala: Ovako funkcionišu! Izvor: Mondo/Stefan Stojanović
To navodi Volter Kemp u najnovijem izveštaju Globalne inicijative o kriminalu u svetu, prenosi Tanjug. 

Kemp u izveštaju Globalne inicijative pod nazivom "Transnacionalna hobotnica - globalni centri balkanskog organizovanog kriminala" piše o tome zašto su se i kako grupe sa zapadnog Balkana angažovale u sferi organizovanog kriminala u inostranstvu, posebno u Južnoj Africi, Turskoj, Australiji kao i u nekim zemljama Latinske Amerike i Zapadne Evrope.

Možda će vas zanimati

Kako se navodi, muškarci iz malih gradova Zapadnog Balkana organizuju višetonske pošiljke kokaina iz džungli Latinske Amerike kroz neke najprometnije luke u Evropi na ulice svojih prestonica, a mornari iz malih balkanskih luka koriste jahte za slanje droge u Južnu Afriku i Australiju ili migrante iz Turske u Zapadnu Evropu, prenosi Glas Amerike.

Kao jedna od najpoželjnijih roba za kriminalce sa Zapadnog Balkana navodi se kokain, a izveštaj je pokazao da se grupe iz regiona bave finansiranjem, transportom i distribucijom velikih količina kokaina koji se isporučuje iz Južne Amerike u Evropu.

"Dobri kontakti sa lokalnim kriminalnim grupama i pristup kokainu na izvoru, u kombinaciji sa njihovim prisustvom u većim evropskim lučkim gradovima, znači da kriminalne grupe sa Zapadnog Balkana mogu da kontrolišu potpunu isporuku kokaina. To im omogućava da smanje cene, da uštedu prebace na potrošače, dostave im dobar kvalitet po fer ceni i na taj način nokautiraju konkurenciju", navodi se u izveštaju.

Kako se navodi, zahvaljujući tom "poslovnom modelu", neke su kriminalne grupe sa Zapadnog Balkana, koje posluju u inostranstvu, moderne, dinamične i preduzetničke.

Te grupe su pokazale sposobnost prilagođavanja, primene inovacija i korišćenja tehnologije u svoju korist, poput upotrebe šifrovanih oblika komunikacije.

Većina kriminalnih grupa sa zapadnog Balkana uglavnom deluje diskretno i efikasno u globalnim žarištima, uprkos reputaciji nasilja, navodi se u izveštaju. 

U tom izveštaju se dodaje da je veći deo nasilja među grupama povezan sa poravnanjem računa bilo unutar sopstvenih redova, bilo sa rivalima.

Izveštaj sugeriše da ne postoji "balkanski kartel" kao takav, mada grupe iz regiona ponekad rade jedna sa drugom, a postoje i slučajevi multietničkih grupa.

Iako se problem organizovanog kriminala na Zapadnom Balkanu u velikoj meri preselio u inostranstvo, aktivnosti ovih kriminalnih grupa nanose štetu ugledu zemalja iz kojih dolaze, posebno u procesu pridruživanja EU, zaključuje se u tekstu.

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE