U Okružnom sudu Banjaluka danas je počelo suđenje bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo RS Branislavu Zeljloviću i drugima koji su osumnjičeni za kršenje zakona u nabavkama tokom pandemije koronavirusa.
Nakon čitanja optužnice republički javni tužilac je podvukla da su "krucijalne koruptivne radnje tokom nabavki".
Republički tužilac Sanja Tadić-Stojisavljević je detaljno govorila o načinu na koji se primopredaja novca obavljala u prostorijama Ujedinjene Srpske, čiji je član Zeljković, kao i o "misterioznoj osobi", kojoj je jedan od najavljenih svjedoka u ovom predmetu, iza zgrade Instituta za javno zdravstvo RS predao 85.000 KM.
Karakteristično je i da su neke javne nabavke dogovarane putem aplikacija sa zaštićenom komunikacijom, kao što su "Signal" i "Vi čet".
Optužnicom u predmetu "Korona ugovori" su obuhvaćeni i direktor "Procontrol" Banjaluka Slavko Bojić, zbog krivičnih djela zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, bivši direktor "Sineks laboratorija" Sani Crljić zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, direktor "Travel for fun" BanjalukaSaša Marković zbog krivičnih djela davanje mita i direktor "Promeding" Laktaši Dragan Dubravac zbog produženog krivičnog djela zloupotreba u postupku javne nabavke.
Tokom skoro sat i po vremena čitanja optužnice, bilo je karakteristično da je Zeljković sve vrijeme nepomično stajao na jednom mjestu sa rukama ukrštenim ispred sebe, dok su se ostali optuženi pomjerali, klatili u mjestu, gledali na sat, a neki čak i zijevali.
Prema navodima optužnice, Zeljković se tereti da je, kršeći procedure javnih nabavki, odnosno primjenjujući pregovarački postupak i direktni sporazum, za nabavku zaštitnih maski, medicinskih odijela i termalnih kamera od nekvalifikovanih ponuđača, po cijenama višestruko većim od nabavnih, “najgrublje zloupotrijebio” svoj položaj i ovlaštenja direktora Instituta za javno zdravstvo, te na na taj način za sebe i druge osumnjičene pribavio imovinsku korist na štetu budžeta RS u iznosu od preko milion i 300 hiljada maraka.
U optužnici se navodi da je u odnosu na nabavnu, prodajna cijena zaštitnih maski prema Institutu za javno zdravstvo uvećana za 1.553 odsto, medicinskih zaštitnih odijela za 351 odsto, a termalnih kamera za 198 odsto.
U optužnici se navodi i da je Zeljković od Markovića zahtijevao devet maraka po odijelu, te mu tu cirfu napisao na papiru, kao i da je Marković u više navrata sukcesivno donosio Zeljkoviću iznose od 5.000 do 25.000 KM i novac mu predavao u prostorijama "Ujedinjene Srpske".
Precizirano je da mu je od aprila 2020. do marta 2021. godine 20 puta predao novčane iznose, a da je ukupan iznos takve “provizije” iznosio 250.000 KM.
Republički javni tužilac Sanja Tadić-Stojisavljević je nakon čitanja optužnice, istakla da je prijedlog tužilaštva, ukoliko optuženi budu proglašeni krivima, da im se oduzme protivpravno stečena imovinska korist i to – od Zeljkovića 335.000 KM, Bojića 241.526 KM, Crljića 28.700 KM, te Markovića 578.780 KM.
Predloženo je i da se Zeljkoviću zabrani obavljanje dužnosti direktora ili državnog službenika u javnim organima i preduzećima na period od deset godina.
"Optužnica je podijeljena u četiri tačke. Svaka nabavka je detaljno opisana, zaštitne maske, odijela, termalne kamere. Tužilaštvo će navode dokazivati saslušanjem 70 svjedoka i sa 2.400 materijalnih dokaza. Radi se o složenom i kompleksnom predmetu i istrazi", kazala je tužilac.
Ona je naglasila da je među svjedocima veliki broj radnika Instituta za javno zdravstvo RS koji će, kako je navela, “nesumnjivo potvrditi kršenje procedura”, te kako se komisija za nabavke i prijem robe nije sastajala, nego je sve rađeno retroaktivno.
"Za Tužilaštvo akcenat nije samo kršenje procedura, nego su krucijalne koruptivne radnje koje su se dešavale u postupku nabavke ili realizacije ugovora", istakla je Tadić-Stojisavljević.
Ona je istakla i kako su u toku istrage, svi osunmnjičeni, osim Sanija Crljića, detaljno iznosili svoju odbranu, a da je Zeljkovića svoju odbranu zasnivao na - neznanju.
"Tvrdio je da nije znao da se komisije za nabavku i prijem nisu sastajale, koja roba je dolazila u Institut… A radi se o vršiocu dužnosti, a kasnije i direktoru Instituta. Odgovornost za nabavke i trošenje javnog novca je na direktoru", istakla je tužilac.
Podvukla je da se radilo o javnom funkcioneru koji je službu vršio protivno interesima službe, nego za svoje i i interese dobavljača.
Navela je i da će način na koji je Zeljković provodio nabavke, te dogovarao vrstu i cijenu robe, dokazivati i forenzičkim vještačenjem njegovog telefona i Viber prepiske koju je imao sa Slavkom Bojićem. Kazala je da će dokazati kako je dva dana prije nabavke zaštitinih maski, Zeljković komunicirao Viberom sa Bojićem.
Tužilac tvrdi i da mu je Bojić tom prilikom napisao: "Samo nigdje ne idi isa cijenom dok ne definišemo", na šta je Zeljković odgovorio: "Naravno".
Navela je i da je Zeljković komunicirao putem zaštitćenih aplikacija "Signal" i "Vi čet".
Govoreći o enormnom uvećanju cijene zaštitnih maski, koje su nabavljane po cijeni od 0,36 KM, a Institutu prodavane za 6,90 KM, Tadić-Stojisavljević je kazala da je u isto vrijeme drugim domaćim firmama mnogo manja količina prodavana po cijeni od 4,50 KM.
"Ako se posmatra samo ta razlika, ušteda u budžetu bi bila 120.000 KM. Cijene maski su uvećane za frapantnih 1.500 puta", dodala je.
Tužilac je govorila i o optužbama da je Dubravac, po uputama Bojića koji je u to vrijeme bio u Njemačkoj, dao Biljani Amidžić 85.000 KM, "koje mora odnijeti nepoznatoj muškoj osobi koja čeka iza zgrade Instituta", što je ona i učinila.
Međutim, tužilac tvrdi da se optuženi, tokom saslušanja u istrazi, "nije mogao sjetiti" kome je dato 85.000 KM.
Detaljno obrazlaganje u uvodnoj riječi tužioca, prekinuto je kada je u zgradi suda nestalo struje.
"Nije se moglo izdržati više", prokomentarisala je branilac Branislava Zeljkovića, advokat Jadranka Ivanović.
Ona, kao i branioci drugih optuženih, prethodno su prigovarali na ovakav način izlaganja tužioca.
"Ne čuh nijedan dokaz, nego subjektivni stav tužioca", kazala je Ivanović.