• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Brojni “zeljkovići” su se iz ćelije vraćali u fotelju: Svako (ni)je kriv dok se ne dokaže suprotno

Autor Brankica Spasenić

Informacije da bi se Branislav Zeljković, osumnjičen za zloupotrebe službenog položaja i ovlaštenja, po izlasku iz pritvora mogao vratiti u fotelju direktora Instituta za javno zdravstvo RS izazvale su burne reakcije.

 Slučaj Branislav Zeljković i njegov povratak na direktorsko mjesto Izvor: Vedran Ševčuk - Mondo

Međutim, ako se analiziraju brojni raniji slični slučajevi, stiče se utisak da su “zeljkovići” prije praksa nego izuzetak.

Prema informacijama Monda, Branislav Zeljković će ipak, navjerovatnije podnijeti ostavku na direktorsku poziciju u Institutu. U suprotnom ne bi postojala zakonska prepreka da mu se omogući povratak na radno mjesto na kojem je bio prije hapšenja. U ovom trenutku on je osumnjičeni u postupku i prema njemu, kao i prema bilo kome drugom, važi pretpostavka nevinosti – svako je nevin dok mu se ne dokaže suprotno.

Povezano

Upravo po toj osnovi, na svoje ranije pozicije vraćali su se i brojni drugi osumnjičeni za ista ili slična krivična djela.

Najsvježiji primjer je direktor bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju Mladen Gajić koji je uhapšen u oktobru prošle godine. Kao i Zeljković osumnjičen je za zloupotrebe službenog položaja i ovlaštenja, odnosno da je nanio štetu budžetu RS u postupcima javnih nabavki medicinske opreme tokom pandemije virusa korona. T

Takođe, kao i u slučaju Zeljkovića, odmah po određivanju pritvora, Vlada RS je donijela odluku da se “udalji sa mjesta direktora” dok je u pritvoru. Kako saznajemo, po izlasku iz tromjesečnog pritvora, Gajić se vratio na čelo bolnice.

Predsjednik Advokatske komore RS Dalibor Mrša prokomentarisao je za Mondo zakonske odredbe koje regulišu ovakve situacije.

“Budući da protiv Zeljkovića nije podignuta, pa samim tim ni potvrđena optužnica, niti je nadležno Tužilaštvo predložilo mjeru zabrane obavljanja djelatnosti, ne postoji smetnja da se osumnjičeni vrati na svoje radno mjesto. Moramo imati na umu pretpostavku nevinosti, dakle, svako je nevin dok mu se suprotno ne dokaže. Evidentno je da, za vrijeme u kojem se Zeljković nalazio u pritvoru, za sada nije prikupljena dovoljna količina dokaza koja bi bila dovoljna za podizanje optužnice. Njegova trenutna pozicija je da je osumnjičeni u postupku, i to još uvijek ne mora da znači da mu se može izreći mjera zabrane vršenja funkcije direktora, s tim, da bi u tom smislu trebalo utvrditi da li je eventualno internim aktima Instituta za javno zdravstvo nešto drugo propisano u ovakvim situacijama”, naveo je Mrša.

Neposredno nakon izlaska iz pritvora, a dok još uvijek traje istraga, vraćali su se i brojni drugi osumnjičeni, od kojih su neki kasnije osuđivani ili oslobođeni optužbi.

Primjera radi, na radno mjesto u Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko – pravne poslove se po isteku pritvora vratio Mirko Stojčinović, dok je bio osumnjičen u predmetima “Poljoprivredna škola”, “Naš dom” i “Građa”, odnosno da je kao nekadašnji zamjenik pravobranioca nanio višemilionsku štetu Gradu Banjaluka.

U povezanim predmetima bio je osumnjičen i Borislav Jeličić koji se takođe iz pritvroske ćelije vratio na svoje radno mjesto u Republičko pravobranilaštvo.

Pritvorsku ćeliju je direktorskim kabinetom zamijenio i Aleksandar Deurić, pomoćnika direktora RUGIP-a, u vrijeme dok je protiv njega trajala istraga za zloupotrebe službenog položaja.

Za sve pomenute, iz nadležnih ministarstava ili institucija je stizao isti odgovor:

“Svako je nevin dok se ne dokaže suprotno. Navedena osoba po povratku na radno mjesto ne obavlja poslove koji su u vezi sa radnjama povodom kojih traje istraga”.

Deurića je u oktobru 2020. godine Okružni sud u Banjaluci oslobodio optužbi za višemilionske zloupotrebe.

U ponovljenom postupku, u julu prošle godine, Okružni sud Banjaluka osudio je bivšeg zamjenika pravobranioca Republike Srpske u Banjaluci Mirka Stojčinovića i njegovog pomoćnika Borislav Jeličić na dvije i po godine, odnosno devet mjeseci zatvora zbog zluopotreba službenog položaja.

Presude su im izrečene nakon što je Vrhovni sud RS ranije ukinuo prvostepene presude i postupak vratio na novo suđenje.

/Preuzimanje teksta, vijesti, fotografija i video snimaka dozvoljeno uz vidljivo navođenje izvora i linka ka Mondo portalu/

Pročitajte i ovo



Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE