Mjesec svjesnosti o postporođajnoj depresiji

Teža strana majčinstva: Svaka sedma majka pati od postporođajne depresije

Autor Dragana Božić

Istraživanje koje je proveo Centar za edukaciju i promociju zdravog života Eko Eho pokazalo je da da svaka sedma majka u Srpskoj pati od postporođajne depresije.

Izvor: Envato

Aleksandra Marinković, psiholog ističe da se o ovoj, kao i drugim vrstama mentalnih bolesti, u našem društvu premalo govori. Razlog tome je stigma koja postoji kod ljudi na našim prostorima.

„Viševjekovni patrijarhat uticao je na to da i danas od majke očekujemo da bude potpuno podređena djeci, pa iako su žene danas emancipovane i žive ispunjeniji život i dalje je prisutna ta svijest. Zbog svega toga žene, i kada prolaze kroz neke teškoće, misle da nemaju ni pravo da se požale“, kaže Marinkovićeva za Mondo.

Ističe da je sasvim normalno da beba bude na prvom mjestu, ali ne možemo očekivati normalan i zdrav razvoj bebe bez zdrave majke.

„Brojna istraživanja su potvrdila da djeca depresivnih majki (koje se ne liječe) imaju mnogobrojne probleme u ponašanju, u emocionalnom razvoju. Bebe takvih majki kasnije prohodavaju, kasnije propričavaju, a tokom razvoja i odrastanja posljedice su višestruke“, tvrdi Marinkovićeva.

Dodaje da je važno da se o ovoj temi govori jer najveći broj žena nikada ne zatraži pomoć, a sve promjene u mentalnom zdravlju uključujući i postporođajnu depresiju su izlječive i mogu se brzo prevazići uz podršku stručnjaka i porodice. Međutim, da bi se ova stanja kod majki prepoznala na vrijeme u zdravstvenom sistemu su potrebne izmjene.

„Mnoge stvari se mogu promijeniti na bolje. Reproduktivno mentalno zdravlje je kod nas potpuno nov pojam, a zaštita mentalnog zdravlja žena, odnosno majki, je nešto što bi trebalo da se riješi kroz određen vid skrininga ili podrške tokom trudnoće i nakon poroda“, rekla je Marinkovićeva.

Navodi da je Centar za edukaciju i promociju zdravog života Eko Eho uradio jedan takav skrining tokom prošle godine u Banjaluci u privatnim banjalučkim ustanovama, jer zbog pandemije nisu bili u mogućnosti ovaj skrining uraditi u javnim ustanovama. Rezultati su pokazali isto što pokazuju sva svjetska istraživanja, da je 20 odsto žena u riziku od postporođajne depresije.

„Praksa u nekim zemljama je da se već tokom trudnoće, prilikom prve posjete ginekologu popunjava kratak upitnik koji pokazuje rizik od nekih mentalnih poremećaja. Takav upitnik se popunjava još nekoliko puta tokom trudnoće, a takođe i nakon poroda, tako da se žena kroz taj period prati na određen način. Ni na ovaj način vas niko ne može natjerati da idete psihologu ili psihijatru, ali se puno bolje osjećate kada vas neko pita kako ste. Kod nas vas u većini slučajeva nikad niko ne pita to pitanje“, izjavila je naša sagovornica.

Uticaj pandemije na mentalno zdravlje majki

Pandemija korona virusa uticala je na mentalno zdravlje većine stanovništva, a pojedina istraživanja u svijetu i regionu pokazala su da je veliki uticaj ostavila i na majke.

„Kod nas nije rađeno takvo istraživanje, ali s obzirom na rezultate iz svijeta i Srbije koja je radila takvo istraživanje, vjerujemo da je i kod nas slična situacija, a to je da je pandemija uticala na to da se broj majki koje pate od anksioznih ili depresivnih poremećaja znatno povećao“, rekla je Aleksandra Marinković, psiholog.

Simptomi

Najčešći simptomi i znaci postporođajne depresije su: učestale promjene raspoloženja i nagle oscilacije, tuga, neraspoloženje, pretjerana briga i zabrinutost za dijete, strah, zanemarivanje djeteta, oscilacije apetita, nesanica ili pretjerana pospanost, osjećaj nemogućnosti suočavanja sa problemima, negativne misli, gubitak samopouzdanja, osjećaj krivice, gubitak interesovanja, nemogućnost uživanja, prisustvo suicidalnih i homicidalnih misli...

Udruženje EKO-EHO Centar za edukaciju i promociju zdravog života tokom mjeseca maja provodi kampanju "Mjesec svjesnosti o postporođajnoj depresiji".

Tokom kampanje, pored brojnih promotivnih aktivnosti, biće održane četiri online radionice o reproduktivnom mentalnom zdravlju namijenjene svim zainteresovanim građanima i građankama, ali i profesionalcima.

Završna aktivnost kampanje je panel diskusija o mentalnom zdravlju žena u postporođajnom periodu, koja će biti održana 28.maja u banjalučkom Domu omladine s početkom u 12:00 časova.