Sarajevo

Međunarodne organizacije u BiH: Parada ponosa je simbol jednakosti (FOTO, VIDEO)

Autor Vesna Kerkez

Međunarodne organizacije i ambasade u Bosni i Hercegovinu u zajedničkoj izjavi čestitale su Organizacionom odboru, učesnicima, domaćim institucijama i građanima BiH na uspješno organizovanoj Paradi ponosa u Sarajevu.

Izvor: Fena/Almir Razić

"Ova Parada je snažan simbol jednakosti i nediskriminacije, signalizirajući da sve osobe u BiH uživaju ista ljudska prava. Podrška vlasti u organizaciji i održavanju događaja je pozitivan primjer liderstva ka osiguravanju poštivanja različitosti kao izvora snage, a ne podjela", naveli su u saopšenju.

S ciljem dodatnog jačanja zaštite prava na slobodu izražavanja i mirno okupljanje, pozvali su vlasti u cijeloj zemlji da i dalje rade na unapređenju zakonodavstva, kako bi se osigurala efektivna primjena tih prava.

Smatraju da bi to približilo BiH evropskim i međunarodnim standardima, te predstavljalo iskorak u ispunjavanju jednog od ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije.

Zajedničku izjavu potpisuju: Evropska unija u BiH, Savjet Evrope u Sarajevu, Ujedinjeni narodi u BiH, Diplomatski ured Kraljevine Belgije u BiH te ambasade Austrije, Bugarske, Češke Republike, Francuske, Njemačke, Grčke, Hrvatske, Italije, Kraljevine Nizozemske, Norveške, Rumunije, Sjedinjenih Američkih Država, Slovenije, Španije, Švedske i Velike Britanije u BiH.

Organizatori treće "Povorke ponosa" koja se ove godine održala pod sloganom "Otpor sa margine" napomenuli su danas da je mnogo priprema izvršeno kako bi se pripadnici LGBTI populacije mogli okupiti i prošetati ulicama Sarajeva.

Zbog povorke na ulicama glavnog grada Bosne i Hercegovine bilo je mnoštvo policijskih snaga, a kako je ranije najavljeno ovogodišnju Povorku ponosa osigurava 1.000 policajaca.

Izvor: Fena/Almir Razić

Povorka je krenula iz parka Safeta Isovića u 12 sati. Učesnici su nosili transparente kojima se poziva na osiguranje njihove ravnopravnosti, a planirano kretanje povorke je kroz ulicu Koševo, glavnu sarajevsku ulicu Maršala Tita, dok je krajnja tačka Trg BiH.

Organizatori kažu da je u proteklih godinu dana izrađen Akcioni plan za ravnopravnost LGBTI osoba za koji kažu da je važan dokument kojim su propisani niz strateških ciljeva koji bi trebali unaprijediti kvalitet života tih osoba u Bosni i Hercegovini.

Izvor: Fena/Almir Razić

Bosanskohercegovačka aktivistkinja za ljudska prava i članica Organizacionog odbora bh. povorke ponosa Lejla Huremović kaže da brojni ljudi koji su željeli dati im podršku nisu došli imajući u vidu pandemiju koronavirusa i ograničenja uspostavljena za sprečavanje širenja virusa.

"Istraživanja su pokazala da se u BiH u velikoj mjeri krše prava, a svaka treća LGBT osoba doživjela je neku od vrsta nasilja i uznemiravanja, dok je svaka druga osoba doživjela diskiminaciju na poslu, u školi, kao i u porodici jer postoji mnogo nerazumijevanja", napomenula je Huremović.

Objasnila je da društvo u kojem žive ne može upoznati tu populaciju jer nemaju priliku da razbijaju predrasude, a upravo to je jedan od razloga zbog kojih se i organizuju parade ponosa jer LGBTI osobe ne mogu svakodnevno biti vidljive zbog straha od nasilja.

Izvor: Fena/Almir Razić

"Zato danas izlazimo na ulice kako bismo poslali jasnu poruku društvu da nasilje nije način i da je vrijeme da se okrenemo drugim vrijednostima te da ljubav pobijedi mržnju", zaključila je Huremović.

Istovremeno sa prajdom, Inicijativa "Iskorak" organizovala je u Sarajevu protest nazvan "Anti LGBTIQ".

Izvor: FENA/Harun Muminović

Okupljanje je organizovano pod sloganom "Protest ponosa i časti", a iza njega stoji pokret "Vjera, narod, država" i islamski teolog Sanin Musa. Učesnici tog protesta kažu da im je namjera upozoriti na potrebu očuvanja tradicionalnih vrijednosti.

Navode da i oni kao i pripadnici LGBTI populacije imaju pravo da kažu svoje mišljenje i izraze ga na ulicama.

"Koristimo svoje građansko i demokratsko pravo da izrazimo svoj protest jer svaka akcija podrazumijeva reakciju. Ovo je reakcija na skup LGBTIQ populaciji kako bismo digli glas i kazali jedno veliko NE njihovom načinu života i njihovim vrijednostima koji nam se agresivno i radikalno nameću", kazao je Musa.

Protive se, kažu, njihovim standardima uvođenja udžbenika iz kojih bi djeca trebala učiti, a Musa dodaje da se ne protive njihovom pravu izbora jer živimo u demokratskoj zemlji i svako ima pravo da izrazio ono što želi ne ugrožavajući drugoga.

"Gdje god se LGBTIQ populacija ovako nametala bilo je otpora. U Hrvatskoj su, koja je članica Evropske unije, prije nekoliko mjeseci bili fizički napadi", podsjetio je Musa.

Prva bh. Parada ponosa pod sloganom “Ima izać” održana je 8. septembra 2019. godine. Učestvovalo je više od 1.000 osoba. Održana je bez incidenata.

Druga bh. Parada ponosa održana 23. avgusta prošle godine u Sarajevu online zbog pandemije koronavirusa. Tada su aktivisti u automobilima, uz strogu zaštitu policije, prodefilovali sarajevskim ulicama mašući zastavama.

Prva parada ponosa u svijetu organizovana je u Njujorku 1970. godine, 28. juna, na godišnjicu i u čast Stonvolske pobune. Taj događaj je jedna od istorijskih prekretnica u borbi za prava LGBTI osoba. Pobuna je započela kao revoltna reakcija na česte racije Stonvol In paba, a povele su je trans žene i drag kraljice. Povorka ponosa tako postaje jedan od najvidljivijih i najefektivnijih načina da se skrene pažnja na probleme, količinu diskriminacije i izazove sa kojima se suočavaju identiteti u duginom spektru LGBTI skraćenice; lezbejke, gejevi, biseksualne, trans i interspolne osobe

Prva parada ponosa u Evropi organizovana je 29. aprila 1972. godine u Berlinu (Njemačka). Odmah naredne godine uslijedile su povorke ponosa u Londonu, Dablinu, Oslu, Helsinkiju i Amsterdamu. Sve povorke su značajno promijenile poziciju LGBTI osoba u društvu, pridonijele su vidljivosti i postavljanju političkih zahtjeva.

Parade ponosa su uvijek nosile snažne poruke koje su skretale pažnju na pitanja homofobije, nasilja na LGBTI osobama, uvođenja i provođenja zabrane diskriminacije nad LGBTI osobama.

(Fena)