U Sarajevu je danas održana druga povorka ponosa u Bosni i Hercegovini, ovog puta onlajn zbog pandemije korona virusa, a aktivisti su pod pratnjom policije u automobilima prodefilovali ulicama grada mašući zastavama.
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović
Mada zbog epidemiološke situacije nije mogla biti održana protestna šetnja, članovi LGBT populacije su simbolično obilježili ovaj dan, tako što su automobilima paradirali kroz grad uz poruku "Mi postojimo i živimo u ovoj državi i zahtijevamo zakone, zaštitu i bezbjednost".
Zbog loše epidemiološke situacije šetnja je odgođena, ali aktivisti iz BiH poručuju javnosti i institucijama da su LGBTIQ osobe dio bh.društva i kao takve zahtijevaju jednaka prava.
U sopštenju ističu da bh.povorka ponosa nije komercijalni događaj, nego neophodan politički protest i iskaz otpora, kao što su to i protesti drugih obespravljenih građana i građanki.
Navode da institucije zadužene za provođenje Zakona o javnom okupljanju imaju neproporcionalan pristup protestima za ljudska prava, a protesti sa predznakom LGBTIQ bivaju dodatno pogođeni.
"Bh. povorci ponosa, već drugu godinu zaredom, Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo nalaže dodatne mjere sigurnosti, koje niti jednom drugom protestu, iako jesu bili okarakterisani kao skupovi visokog rizika, nisu nametnute, nego su ih nadležne institucije pokrivale", saopštili su organizatori.
Kako ističu, stavljanjem ovih mjera sigurnosti na teret organizatora/ica, poručuje se da država nema kapaciteta ili ne želi da pruži potpunu sigurnosnu zaštitu LGBTIQ osobama i drugim učesnicima povorke ponosa.
"U praksi, u Kantonu Sarajevo jedino se LGBTIQ protestima stavljaju ovakve dodatne mjere na teret. Ovim mjerama se uslovljava korštenje javnog prostora za protest protiv nasilja, diskriminacije i nejednakog položaja LGBTIQ osoba. Neispunjavanjem ovih uslova mi ne možemo izaći na ulicu i boriti se za ljudska prava", stoji u saopšenju.
Podrška međunarodnih predstavnika
Međunarodni predstavnici u BiH pružili su danas podršku LGBTIQ zajednici u BiH u povodu druge BH Povorke ponosa koja je, zbog epidemiološke situacije održana online, dok su aktivisti pod pratnjom prodefilovali ulicama Sarajeva mašući zastavama.
Šef Delegacije Evropske u BiH Johan Satler i Ambasada Sjedinjenih Država u BiH izrazili su solidarnost na svojim Twitter profilima uz poruku da "nije život četiri zida".
Britanski ambsador Metju Fild je napisao na svom Twitter nalogu da, ako vjerujete jedino u prava onih koji izgledaju kao vi, žive kao vi, vole kao vi, onda "ne vjerujete u prava nikako".