Društvo

Zvornik: Za 10 mjeseci prijavljena 64 slučaja nasilja u porodici 

Autor Vesna Kerkez

Na području Policijske uprave Zvornik u proteklih deset mjeseci evidentirana su 64 slučaja nasilja u porodici u kojima su najvećem broju žrtve bile žene, rečeno je danas na sastanku predstavnika ove uprave i nadležnih službi.

Izvor: Milorad Gutalj/Srna

Na ovom skupu na kojem su učestvovali i predstavnici Centra za socijalni rad, Komisije za ravnopravnost polova grada Zvornik i zvorničkog Humanog društva "Osvit" rečeno je da je zabilježeno i 15 slučajeva nasilja, što je za pet manje nego u istom periodu prošle godine kada je evidentirano 20.

Ovim sastankom, kojeg je organizovala Policijska uprava, počela je danas u Zvorniku Kampanja "16 dana aktivizma" protiv rodno zasnovanog nasilja, povodom 25. novembra - Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i trajaće do 10. decembra - Međunarodnog dana ljudskih prava.

Inspektor-portparol Policijske uprave Zvornik Danijela Madžarević rekla je novinarima da je cilj sastanka bio da se razmjene iskustva u načinu postupanja i aktivnostima nadležnih institucija u oblasti nasilja nad ženama i nasilja u porodici.

Ona je istakla da je saradnja između institucija ocijenjena veoma dobrom i dodala da će u narednom periodu biti nastavljen otvoren dijalog da se više uradi na osnaživanju žrtava da nasilje prijave nadležnim organima.

Govoreći o kaznenim mjerama, Madžarevićeva je navela da je prema posljednjim izmjenama predmetnog zakona nasilje u porodici krivično dijelo, te da je donošenjem novih zakonskih regulativa ostavljena manja mogućnost da se učinilac nasilja kazni prekršajno.

Predsjednik Komisije za ravnopravnost polova grada Zvornik Biljana Pisić naglasila je da je prvi put u ovom sazivu Skupštine grada Komisija za ravnopravnost polova postala skupštinska komisija koja je imenovana na prošloj sjednici.

"Naš prvi sastanak imaćemo 30. novembra kada će biti održana i obuka svih članova koji su iz različitih oblasti djelovanja, a u ovu komisiju izabrana su i dva pravnika", rekla je Pisićeva.

Ističući da su nasilja u porodici, nad ženama ili nad djecom povezana kategorija, Pisićeva je rekla da multisektorski timovi koji su sastavljeni od predstavnika škole, pedagoško psihološke službe, Policijske uprave, Centra za mentalno zdravlje, Centra za socijalni rad, Gradske uprave, imaju izuzetno dobru saradnju i sastaju se jednom mjesečno.

Prema njenim rječima, uglavnom se rješavaju problemi, od kojih su najčešći da žene nisu dovoljno osnažene da prijave nasilje u porodici ili ako ga prijave često prijavu povuku.

Pisićeva je rekla da, kao direktor Srednjoškolskog centra "Petar Kočić", o problemima u porodici mnogo toga saznaje i od same djece, koja su izuzetno iskrena i kada imaju probleme, koje prepoznaju i profesori, ali i pedagozi i psiholozi, razgovaraju o tome.

"U školama Republike Srpske imamo jedan alat u rukama, a to je referalni mehanizam podrške djeci pomoću kojeg kroz određene indikatore, kao što je ponašanje na času, na odmoru ili drugim segmentima, pratimo promjene kod učenika koje se evidentiraju i ako treba o tim promjenama obavještavamo i druge nadležne institucije", rekla je Pisićeva.

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama - 25. novembar, proglašen je na prvom sastanku feministkinja Latinske Amerike i Kariba održanom u Bogoti 1981. godine. 

(Srna)