Fondacija "Udružene žene" obilježila je večeras 25 godina postojanja i borbe protiv nasilja nad ženama i djecom.
Kako kažu u ovih 25 godina postigle su brojne i značajne rezultate na polju borbe protiv nasilja nad ženama i djecom, kao i nasilja u porodici.
Ova nevladina organizacija,koja je se prvenstveno bavi sprečavanjem i suzbijanjem nasilja u porodici, ali i ekonomskim osnaživanjem žena, prva je u Republici Srpskoj otvorila servise podrške ženama žrtvama nasilja.
„Prvi smo ženama žrtvama nasilja osigurali besplatnu psiho-socijalnu pomoć, pokrenuli smo prvi SOS telefon u Srpskoj koji radi od 1997. godine, otvorili smo Sigurnu kuću 2007. godine, a na našu 20 godišnjicu smo uspostavili Fond za ekonomsko osnaživanje žena koje su preživjele nasilje, te smo pomoću ovog fonda za pet godina uspješno pomogle više od 300 žena“, rekla je uoči obilježavanja jubileja direktorica „Udruženih žena“ Aleksandra Petrić.
Da su kampanje i projekti koje je ova Fondacija pokrenula dala brojne rezultate potvrdila je i Amela Bašić Tomić, koordinatorica Sigurne kuće. Prema njenim riječima od 2007. godine kada je Sigurna kuća počela sa radom stručnu pomoć i podršku pružili su za 786 žena i djece koje su najčešće preživjele nasilje od strane svojih bračnih ili vanbračnih partnera.
Njima je, kako navodi, u tom periodu bila obezbjeđena psiho-socijalna pomoć, psiho-terapijski tretman, pravna pomoć, medicinska pomoć i njega, radno-okupaciona terapija, pomoć djeci pri obrazovanju kao i pomoć pri pronalasku izlazne strategije.
„Za ovih 14 godina unaprijedili smo zakone kojima se reguliše djelo nasilja u porodici. Ono je sada sankcionisano kao krivično djelo, što daje posebnu zaštitu i značaj postojanju ovog društveno opasnog problema. Riješili smo i finansiranje Sigurne kuće, tako da njen rad finansira Vlada RS sa 70 odsto sredstava, a 30 odsto dolazi iz budžeta lokalnih zajednica. Imamo i veliki broj društveno odgovornih kompanija koje na različite načine daju doprinos. Veliki broj kompanija je spreman da zapošljava žene u fazi izlazne strategije“, rekla je Bašić Tomić.
Ističe da je nasilje nad ženama u porastu, što pokazuje podatak da je prve godine rada na SOS telefonu 1997. godine bilo 78 poziva, dok je ta brojka danas 3-4 poziva dnevno.
„Dakle sada imamo preko 1200 poziva godišnje što govori da je nasilje u porastu, a isto tako da je došlo i do povećanja javne svijesti o ovom problemu. Veliki je broj anonimnih prijava građana koji ne mogu da zažmire pred nasiljem, koji ne mogu da ne čuju buku i viku u svom komšiluku i prijavljuju nasilje. Ono što je evidentno je da je i sa pojavom pandemije došlo do povećanja svih oblika rodno zasnovanog nasilja, tako da bilježimo porast od oko 30 odsto“, rekla je koordinatorica Sigurne kuće.
„Udružene žene“ kažu da im predstoji još mnogo posla kada je u pitanju unapređenje zaštite za žrtve nasilja.
„Pored toga što imamo potpisane i usvojene dokumente, što se trudimo da uskladimo domaći zakonski okvir sa međunarodnim standardima, imamo problem primjene zakona u praksi jer nažalost žrtve se i danas suočavaju sa nizom problema. Prema tome naša buduća djelovanja će biti usmjerena na praćenje slučajeva nasilja u porodici, na unapređenje saradnje između različitih institucija i nevladinog sektora i svakako zalaganje za unapređenje položaja žena u društvu“, zaključila je Amela Bašić Tomić.