• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vanredne mjere i nasilje u porodici: SOS telefoni češće zvonili

Autori mondo.ba Autori Dragana Božić

Sigurne kuće u Republici Srpskoj zabilježile su povećan broj poziva na SOS telefon i više zahtjeva za zaštitu tokom aprila i maja dok je na snazi bilo najviše mjera zabrane koje su primorale ljude da češće budu u svojim kućama.

 Nasilje u porodici izolacija koronavirus SOS telefon sigurne kuće Izvor: iweta0077/iStockphoto

U Sigurnoj kući za žene i djecu žrtve nasilja u porodici u regiji Banjaluka tokom prošlog mjeseca povećan je broj zahtjeva za prijem, naročito u drugoj polovini aprila.

''Takođe, u aprilu smo imali 116 poziva na SOS telefon što je za 10 odsto više nego nego u martu, a 20 odsto više nego u aprilu prošle godine," kaže Gorica Ivić iz Fondacije "Udružene žene" Banjaluka, u čijoj nadležnosti su Sigurna kuća i SOS telefon.

Možda će vas zanimati

U Sigurnoj kući u u Bijeljini navode da se suočavaju sa povećanim brojem poziva na SOS telefon i molbama za pravno savjetovanje i pomoć, posebno u periodu kada su u Srpskoj relaksirana mjere koje su bile na snazi zbog epidemije virusa korona.

"Čim se relaksirane mjere susreli smo se se dosta većim brojem poziva, mejlova za pravnu pomoć, jer su insitucije sve vrijeme radile otežano, a i ženama je bilo teško prijaviti nasilje u porodici kada su konstantno sa nasilnikom," kaže Radmila Žigić, direktorica Fondacija "Lara" u čijoj nadležnosti je Sigurna kuća za žene i djecu žrtve nasilja u Bijeljini.

Izvor: Fondacija Udružene žene

Prema Zakonu o zaštiti od nasilja u porodici Republike Srpske nadležni centar za socijalni rad, odnosno služba socijalne zaštite uz asistenciju policije može, uz predhodni pristanak žrtve nasilja u porodici, radi obezbjeđenja prava i interesa žrtve, donijeti rješenje o privremenom zbrinjavanju žrtve u sigurnu kuću.

Žrtva nasilja u porodici ima zakonsko pravo da sama podnese zahtjev za zbrinjavanje u sigurnu kuću.

Pozivom na SOS telefon 1264, koji je aktivan 24 časa, žrtve nasilja u porodici ili drugih oblika rodno zasnovanog nasilja mogu dobiti psihološku podršku, informacije o zaštiti svojih prava i procedurama zaštite prava pred institucijama. SOS poziv je besplatan i anoniman ukoliko osoba koja traži pomoć to želi.

Pozivom na SOS telefon takođe možete prijaviti nasilje ili dobiti informacije i savjet kako pomoći ženama i djeci žrtvama nasilja u vašem bliskom okruženju.

Novi Zakon o zaštiti od nasilja u porodici u Republici Srpskoj stupio je na snagu 1. maja 2020. godine a prema ovom zakonu procesuiranje nasilja u porodici biće moguće samo u krivičnom postupku, čime se eliminiše mogućnost da se učinilac nasilja u porodici kazni prekršajno pravno.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE