Društvo

"Ovo je Srpska": Koliko nam se produžio vijek, od čega najviše bolujemo, koja imena dajemo djeci...

Autor Brankica Spasenić

Očekivano trajanje života u Republici Srpskoj, u periodu od 1998. do 2021. godine, poraslo je za oko dvije i po godine. Životni vijek muškaraca produžen je za 2,2 godine, a žena za gotovo tri godine.

Izvor: Vedran Ševčuk - Mondo

Pokazale su to statističke analize Republičkog zavoda za statistiku RS, koji je izdao publikaciju “Ovo je Republika Srpska” a u kojoj se mogu naći brojne zanimljivosti i podaci koji ukazuju kako i koliko živi stanovništvo u Srpskoj, od čega najviše bolujemo, kada stupamo u brak ili koja imena najčešće dajemo djeci.

Najstariji mladoženja prošle godine u Republici Srpskoj imao je 84 godine, a nevjesta 80 godina, dok je najmlađi mladoženja koji je zaključio brak imao 18, a najmlađa nevjesta tek 16 godina.

“Prosječna starost nevjeste prilikom zaključenja braka je 29,2, a muškaraca 32,3 godine”, navodi se u publikaciji.

Broj novorođenčadi u prošloj godini ukazuje na male, ali ipak pozitivne pomake, jer je ukupan broj živorođenih u 2021. godini u odnosu na prethodnu godinu veći za 1,2 odsto.

Prosječna starost majke pri rođenju prvog djeteta u Republici Srpskoj je 28,2 godine, dok je na nivou Evropske unije 31 godinu.

“Podaci ukazuju na tendenciju da žene odlažu rađanje djece i da starosna granica prilikom rađanja djece raste. Ukupna prosječna starost majke u Republici Srpskoj bila je 29,3 godine u 2021. godini”, naveli su iz Zavoda za statistiku RS.

Kada se posmatraju najčešća imena koja se daju djeci, u posljednjih pet godina su na vrhu liste Luka, Stefan i Lazar za dječake, te Sofija, Milica i Marija za djevojčice.

Posljedice korona virusa uticale su na rast smrtnosti u Srpskoj, pa je ukupan broj umrlih u 2021. godini u odnosu na prethodnu godinu veći za 14,6 odsto.

Prosječna starost umrlog je 74,8 godina, dok u Republici Srpskoj žene u prosjeku žive oko šest godina duže od muškaraca. Oko polovine ljudi umre od bolesti sistema krvotoka, a oko jedne petine umre od malignih tumora.

Zanimljivo je i da je najveći broj migracija u Republici Srpskoj zabilježen u populacionoj grupi od 20. do 34. godine, a za preseljenje u ovoj dobi se češće odlučuju žene. U starosnoj grupi od 35 i više godina, u migracijama više učestvuju muškarci.

(MONDO)