TOBL SE PRIPREMA

Srpska open i problem smještaja u Banjaluci: "Ako dođe više hiljada ljudi, spavaće u Laktašima, Prnjavoru..."

Autor Nikolina Damjanić

Turisti i ljubitelji tenisa uveliko rezervišu smještaj u Banjaluci, gdje će se od 17. do 23. aprila igrati turnir Srpska open. Iz Turističke organizacije Banjaluka, zbog brojnih upita i ograničenih smještajnih kapaciteta, traže "rezervu" u susjednim gradovima.

Izvor: Gradska uprava/ Aleksandar Čavić

Dolazak poznatih imena iz svijeta tenisa, kao što su Novak Đoković, Andrej Rubljev, Borna Ćorić, Dušan Lajović, Rišar Gaske i ostali, stavili su Banjaluku na mapu najpoželjnijih turističkih destinacija ovog proljeća, posebno među ljubiteljima "bijelog sporta".

Mladen Šukalo, samostalni stručni saradnik Turističke organizacije Banjaluka (TOBL), kaže za Mondo da očekuje velik broj posjetilaca u ovom periodu, a to dokazuju svakodnevni upiti u njihovom info-centru.

"Kapaciteti nisu popunjeni, još uvijek ima mjesta. U svakom slučaju, očekujemo da će biti popunjeni do početka turnira. S obzirom da je kasnila objava programa i događaja, procjenjujemo da će se u skladu sa dinamikom organizacije i objave programa, ubrzano popunjavati preostali smještajni kapaciteti Grada Banjaluka i okolnih opština i gradova. Očekujemo veliku posjećenost u tom periodu i u to će se javnost uvjeriti. Trebamo biti spremni i na neki način prirediti gostima što više ponuda kako bi imali više sadržaja i mogućnosti da ostvare veću turističku potrošnju".

Šukalo kaže da će u periodu održavanja turnira info-centar imati duže radno vrijeme, ali i isturene info-pultove na terenu odnosno u „fan zoni“ na turniru.

"Radimo na medijskoj promociji i kampanji, koja će biti agresivnija kako se događaj bude primicao i kako budemo dobijali informacije od organizatora događaja, ali i sadržaje koji ga prate. Ciljaćemo na region i na destinacije i lokacije sa kojima Banjaluka ima poveznice avio-linijama, te grupe koje interesuju ovi sportski događaji", pojašnjava Šukalo.

Dodaje da ovaj period, u kojem se očekuje velik broj putnika namjernika, treba posebno da iskoriste ugostiteljski objekti i turističke organizacije i pripreme što bolje ponude.

"Negdje oko 3.000 kreveta je ukupan kapacitet. Nemamo indikatore za praćenje, to je poseban problem"

"Mi nismo profitabilna organizacija, već javna ustanova i naša statutarna zadaća je marketing. Mi smo tu da pomognemo i predložimo".

Šukalo kaže da Banjaluka prema zvaničnoj statistici TOBL-a  ima 2.250 registrovanih kreveta, a kao manu ističe nerazvijen sistem praćenja stvarnog broja registrovanih smještajnih kapaciteta.

"Tu nisu uključeni apartmani, sobe za iznajmljivanje, kuće za odmor i seoska domaćinstva i tu možemo još dodati nekih 600 do 800 kreveta. Negdje oko 3.000 kreveta je ukupan kapacitet. Nemamo indikatore za praćenje, to je poseban problem. Statistika ne vodi evidenciju o smještajima kao što su apartmani, stan na dan, ili kuće za odmor. Možemo naslutiti interesovanje, jer se nama javljaju u info-centar potencijalni posjetioci i traže krevete, pa možemo statistiku pratiti na taj način. Imali smo već situacije kada je Banjaluka bila prebukirana i tada se gosti smještaju u okolnim opštinama i gradovima, kao što su Laktaši, Prijedor, Prnjavor ili Mrkonjić Grad".

Navodi zanimljiv primjer sa Sabora srpskog folklora kada je u Banjaluku stiglo 4.000 učesnika, ne računajući goste i pratnju.

"Tada su 100 kilometara od grada bili popunjeni kapaciteti. Očekujemo sličnu situaciju i sa ovim sportskim događajem", zaključio je Šukalo.

(MONDO)

*Preuzimanje teksta, vijesti, fotografija i video snimaka dozvoljeno uz vidljivo navođenje izvora i linka ka Mondo portalu