Ambasade Velike Britanije, Norveške i Sjedinjenih Američkih Država, kao i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) podržali su projekat istraživanja i eksploatacije cinka i olova na području Vareša. Povodom toga upućeno im je otvoreno pismo brojnih organizacije.
U otvorenom pismu ambasadorima Velike Britanije, Sjedinjenih Američkih Država i Norveške, u ime brojnih organizacija civilnog društva, neformalnih grupa i aktivista okupljenih u pet ekoloških mreža u Bosni i Hercegovini izražena je duboka zabrinutost i razočarenje zbog nedavne posjete i podrške koju su ambasadoru pružili aktivnostima rudnika kompanije Adriatic Metals u Varešu.
Pismo prenosimo kako slijedi:
"Posebno razočarava činjenica da je Vaša posjeta upriličena neposredno nakon građanskog protesta u Kaknju, 3.6.2023. godine, tokom kojeg je jasno upozoreno da navedeni rudnik ugrožava vodozaštitne zone i slivove rijeka koje opskrbljuju građanke i građane Kaknja pitkom vodom. Vaša posjeta je uslijedila i nakon građanskih istupa protiv odluke Skupštine Grada Doboj da dopusti geološka istraživanja na svome teritoriju, što je samo prvi korak ka otvaranju rudnika iste ili slične kompanije na planini Ozren.
Kako onda protumačiti Vašu podršku rudniku uprkos građanskim protestima i upozorenjima koja su prenijeli brojni mediji? Nije li vaša posjeta direktna poruka svim ekološkim organizacijama, grupama i aktivistima, kao i zabrinutim građankama i građanima, da ne smiju dirati “Vašu investiciju”? Dodatno, kako protumačiti Vašu posjetu “investiciji” koja je predmet istrage domaćih i međunarodnih službi zbog sumnji u brojne nepravilnosti, nastalih odlukama političkih struktura koje upravo Vi u Vašim izjavama često nazivate korumpiranim? S druge strane, mi, ekološki aktivisti, već decenijama se grčevito borimo s tim istim vlastima da vrijedna prirodna područja proglase zaštićenim. Stoga, dopustite nam da Vas upoznamo s nekim izuzetno važnim činjenicama.
Rudnik u Varešu je dobrim dijelom izgrađen na lokalitetu koji je planiran kao zaštićeno područje prirode prema stručnom elaboratu Opštine Kakanj iz 2013. godine. U njegovoj neposrednoj blizini nalazi se i jedno od rijetkih preostalih prašumskih staništa u Evropi, prašuma Trstionica, planirana kao zaštićeno područje najvišeg nivoa prema Prostornom planu i Strategiji razvoja Zeničko-dobojskog kantona. Istovremeno, prema prostornom planu Republike Srpske, za planinu Ozren je planirana zaštita u rangu nacionalnog parka. Ozrenski vrh Gostilj je prošle godine proglašen kao zaštićeno stanište trave ive, čije je branje na ovom lokalitetu uvršteno u Listu nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a.
Moguće je da niste bili upoznati s ovim činjenicama, kao i da niste svjesni da Bosna i Hercegovina ima samo 3% zaštićenih područja prirode. Međutim, sigurno znate da rudnici trajno devastiraju prirodu, biodiverzitet i životnu sredinu uopšte. Stoga Vas molimo da nas ne ubjeđujete kako su “iskopaj i odnesi investicije” naša budućnost i da su “investitori” kako kažete “posvećeni našoj zemlji, sigurnosti, održivosti”…Još nismo toliko osiromašeni, barem duhom, da su nam „jame“ postale “slamke spasa”. Mi jako dobro znamo da naša budućnost nije u krčenju šuma i raskopavanju planina, nego u Evropskoj uniji koja stavlja zaštitu prirode i očuvanje biološke raznolikosti na prvo mjesto.
Stoga vas otvoreno pitamo: Je li Vaša podrška ovakvim “investicijama” Vaš osobni, ili stav država koje predstavljate? Molimo vas da za direktan odgovor, bez okolišanja, jer nam je namjera isto pitanje postaviti i vladama država iz kojih dolazite, kao i tijelima Evropske unije u Briselu.
Jako je važno da saznamo podržavaju li Vaše države “investicije” koje će trajno uništiti jedino što nam je preostalo u Bosni i Hercegovini, a što mi sami nismo uspjeli uništiti ratom – našu prelijepu prirodu. Oprostite nam, al želimo jasno znati ko su nam pravi prijatelji, a ko su zapravo najobičniji kolonizatori kojima je jedini cilj izrabljivanje prirodnih i kulturnih bogatstava Bosne i Hercegovine. Stoga, ako želite dobro ovoj zemlji i njenim ljudima, ljubazno Vas molimo da nas prestanete omalovažavati promocijom ovakvih i sličnih “investicija” te da putem saopštenja za javnost nedvosmisleno podržite napore građanki i građana u zaštiti životne sredine radi održivog prosperiteta i zarad budućih pokoljenja".
Ispod otvorenog pisma potpisani su: Eko BiH mreža, Koalicija za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine, Aarhus centri u Bosni i Hercegovini, Mreža za zaštitu prirode u Bosni i Hercegovini, Savez za šume u Bosni i Hercegovini.
Ambasadori posjetili Vareš
Opštinu Vareš i kompaniju Adriatic Metals 10. juna su posjetili britanski ambasador Džulijan Rajli, norveški ambasador Olav Rajnertsen, zamjenica šefa Misije u Ambasadi SAD-a Debora Menuti i direktorica Kancelarije EBRD-a u Bosni i Hercegovini Manuela Nesl.
Tamo su svi istakli, kako je navedeno, važnost direktnih stranih ulaganja u jačanju bosanskohercegovačke ekonomije.
"Ova posjeta je priznanje našem načinu rada u Adriaticu, koji je obilježen posvećenosti razvoju mladih talenata, sigurnosti na radu, zajednici i održivom evropskom rudarenju. Projekat Vareš je šansa za prepoznavanje uloge Bosne i Hercegovine u snabdijevanju evropske proizvodne baze industrijskim metalima od ključne važnosti i u osiguranju resursa u rastućoj deglobalizaciji i narušenom lancu snadbdijevanja", rečeno je tokom posjete.
Projekat u Kaknju, prenio je Kliks, na prošlogodišnjem Sarajevo Business Forumu (SBF) prepoznat je kao "Najveća strana investicija".
Ambasadori su, dalje se navodi, bili impresionirani "ekonomskim preporodom Vareša, podrškom načelnika Zdravka Maroševića, kao i lokalne zajednice."
(MONDO)