Nakon što je na sjednici Skupštine grada Doboj data saglasnost firmi "Lykos Balkan Metals" za detaljna geološka, geohemijska i geofizička istraživanja, aktivisti i članovi grupe "Čuvari Ozrena i regije" najavili su formalne i pravne postupke kako bi to spriječili.
Na sjednici Skupštine grada Doboja održanoj 26. maja usvojen je Prijedlog za davanje saglasnosti za istraživanja kompaniji "Lykos Balkan Metals", koja je od ranije poznata lokalnom stanovništvu.
Od 2021. godine kompanija "Medeni brijeg", koja je dio grupacije "Lykos Balkan Metals", imala je saglasnost od Ministarstva energetike i rudarstva, za geološka ispitivanja cinka, nikla i bakra na području opštine Petrovo (dijelovi planine Ozren). Protiveći se istraživanju, mještani su organizovali proteste što je na kraju rezultiralo ukidanjem dozvole od strane resornog ministarstva 2022. godine.
Istraživanja su kratko stavljena van snage, da bi ove godine ponovo pokrenuta ista priča, takođe na Ozrenu, ali ne u Petrovu.
Odluka naknadno uvrštena u materijale Skupštine grada
Goran Božić iz grupe "Čuvari Ozrena i regije" kaže da su na dan održavanja sjednice Skupštine grada Doboja, pred samo zasjedanje, naknadno dodate četiri tačke koje se tiču davanja saglasnosti za geološka istraživanja.
"Skupštinski materijal, koji su dobili odbornici u cilju pripreme za novu sjednicu, nije sadržao te tačke koje se tiču geoloških istraživanja. Skupštinski organ je uvrstio te četiri tačke sat ili dva prije početka skupštine. Zakonski rok je da se sve tačke dostave odbornicima sedam dana prije skupštinskog zasjedanja. Pismeno je dostavljen Prijedlog odluke bez potpisa. Izglasano je većinom glasova", rekao je Božić za Mondo.
Izvor: Ustupljena fotografija za MondoBožić pojašnjava da je pored Ozrena, data saglasnost i za geološka istraživanja na Trebavi, Krnjinu i Vučijaku.
"Prvo rješenje je ukinuto prošle godine, odnosno sakriveno, jer je bilo puno pravnih propusta. Onda je naveden najbanalniji razlog za ukidanje, u smislu da nisu rješeni pravno-imovinski odnosi, a oni nisu bili riješeni od početka. Rješenje za istraživanje je od početka bilo ništavno, a za to smo mi skupili dokaze i dostavili ministru Petru Đokiću".
Božić kaže da će uz masovne proteste, aktivisti preduzeti pravne i zakonske procedure.
"Pravo na zdravu životnu sredinu našim ustavom i evropskim konvencijama je zagarantovano pravo. Ova stvar se samo može riješiti pravnim i formalnim procedurama".
Izvor: Ustupljena fotografija za MondoNajavio je da će u sklopu narednih koraka grupa "Čuvari Ozrena i regije" u ovaj kraj dovesti ekonomiste, pa čak i stručnjake sa Srpske akademije nauka i umjetnisti (SANU), koji će edukovati mještane o štetnosti koje ovakav projekat može da ima po stanovništvo i regiju.
Gradonačelnik Doboja Boris Jerinić je nakon održane sjednice rekao da je (novim) Zakonom o geološkim istraživanjima RS (koji predviđa saglasnost lokalne zajednice za istraživanje) definisano da gradonačelnik sam može donijeti odluku o dozvoli za geološka istraživanja na području grada (opštine), ali da je s ciljem boljeg upoznavanja javnosti ovo pitanje predstavio odbornicima. Dodao je i da odluka, koju je donijela skupština, nije obavezujuća za ministarstvo, koje na kraju odlučuje o svemu.
"Na kraju krajeva, to su površinska istraživanja koja se rade laboratorijski i tu nema nikakvih bušotina, štetnih emisija ni po zdravlje ljudi ni po životnu sredinu. Zbog toga su nam potrebna nova saznanja", rekao je Jerinić, a prenijela Srna.
Dobojski gradonačelnik tvrdi da geološka istraživanja mogu otkriti i da li na ovoj teritoriji ima uglja.
"Od ranije je poznato da na području Cerov gaja na Trebavi postoje određene količine lignita za koje je utvrđeno da su nedovoljne da bi eksploatacija bila ekonomski opravdana. Kada se završi istraživanje, mi nismo obavezni da to što se nađe bude i predmet eksploatacije ili otvaranja nekakvih rudnika", rekao je Jerinić.
(MONDO)