Društvo

Protestna šetnja u Banjaluci uoči današnjeg zasjedanja NSRS i glasanja o kriminalizaciji klevete

Autor Brankica Spasenić

Protestna šetnja povodom sjednice NSRS na kojoj će se raspravljati o izmjenama Krivičnog zakonika RS kojima se ponovo kriminalizuje kleveta, organizovana je danas u centru Banjaluke.

Izvor: Mondo - Slaven Petković

Novinarima, medijskim radnicima i aktivistima nevladinih organizacija, pridružio se i određen broj građana, te poslanici pojedini opozicije, ali i lideri političkih stranaka i pokreta (SDS, PDP, NF, Lista za pravdu i red), a kako bi izrazili protivljenje izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS koji je danas na dnevnom redu Narodne skupštine RS.

Predsjednik Kluba novinara Banjaluka Siniša Vukelić kazao je da je prije dvije decenije RS bila ispred regiona kada je dekriminalizovala klevetu, dok danas vlast u RS nastoji oduzeti jedinu stvar po kojoj su bili ispred.

"Danas ponavljamo poslanicima ono što govorimo mjesecima - nemojte kriminalizovati klevetu i nemojte dizati ruku na glasanju. Ovo je zastrašujuće i nije put kojim treba ići u Evropsku uniju. Građanima poručujemo, ovo je i vaša borba, šta je sljedeće", kazao je Vukelić.

Ivana Korajlić iz "Transparency International"a BiH je poručila da je ovo posljednji pokušaj da se utiče na poslanike u NSRS, jer je ovaj zakon direktno usmjeren protiv slobode govora svakog građanina.

Spornim zakonom kleveta se definiše kao krivično djelo, a propisane su novčane kazne od 1.000 do 6.000 KM, koje su značajno umanjene u odnosu na nacrt, kojim su bile predviđene novčane kazne i do 100.000 KM.

Takođe, u spomenutom zakonskom prijedlogu izbačeno je krivično djelo uvreda, dok su smanjene kazne za krivično djelo iznošenje ličnih i porodičnih prilika, pa umjesto od 10.000 do 120.000 KM iznose od 1.000 do najviše 6.000 KM ukoliko su nastupile “teže posljedice”, a dodan je i dio koji se odnosi na “amnestiju” ukoliko se objavljuju činjenice od javnog interesa.U prijedlogu zakona navedeni član glasi:

„Ko iznosi ili pronosi štogod iz ličnog ili porodičnog života nekog lica što može škoditi njegovoj časti ili ugledu, a što nije, niti može predstavljati činjenice koje su od opravdanog interesa, kazniće se novčanom kaznom od 1.000 KM do 3.000 KM“.

(Mondo)