Nove ideje za stari objekat

Pogledajte kako studenti arhitekture vide staru elektranu na Vrbasu (FOTO)

Autor Dušan Volaš

Arhitektonsko-građevinsko-geodetski fakultet izabrao je najbolje studentske projekte za izlaganje na izložbi i za selekciju za studentsku nagradu Piranskih dana arhitekture.

Izvor: Instagram/aggf_unibl

Jedan od dva najbolja projekta, koji će predstavljati AGGF na "Piranskim danima kulture" je "Mlin kulture", ideja za obnovu stare elektrane u Banjaluci.

Autori ovog rada su studenti Aleksandar Marić, Nemanja Petković, Isidora Komljenović, Anastasija Šarenac, a mentori su prof. dr Milijana Okilj i Milica Malešević, viši asistent.

Pogledajte i druge studentske radove:

Staru HE Delibašino selo sagradili su monasi franjevačkog samostana Trapisti, po kojima je to banjalučko naselje i dobilo naziv.

Zahvaljujući jednoj od prvih hidroelektrana na Balkanu, koja je izgrađena 1899. godine, Banjaluka je bila među prvim gradovima koji su dobili struju, a prema podacima istoričara, čak osam godina prije Zagreba koji je osvijetljen 1907. godine.

Slavko Podgorelec, u serijalu "Medaljoni u vremenu" Radija Republike Srpske, kazao je da je prva sijalica na ovom prostoru upaljena 27. marta 1899. u samostanu Trapisti.

"Već u novembru iste godine instalirane su prve turbine ili čigre na hidroelektranu na Vrbasu u Trapistima, pojačana je snaga i već tri godine kasnije struja je stigla do Banjalučke željezničke stanice", ispričao je svojevremeno Podgorelec.

Redovnicima trapističkog samostana „Marija Zvijezda” na područje Banjaluke došli su 1869. godine. Izgradili su manastir "Mariju Zvijezdu", siranu, pivaru, radionice, štampariju…

Elektrana je funkcionisala sve do osamdesetih godina prošlog vijeka kada je oštećena u poplavi. Nakon toga je poptuno zapuštena i pohode je ribolovci, avanturisti i fotografi. Kako vidimo, nisu je zaboravili ni arhitekti.

Postojala je ideja da preduzeće "Elektrokrajina" devastiranu zgradu pretvori u muzej, ali sve je ostalo na toj ideji.