U Vladi RS danas je održana Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima na koju se odazvao veliki broj građana. Najviše iz Doboja, Lopara i Mrkonjić Grada.
Mještani su se, uglavnom, usprotivili izgradnji rudnika u Mrkonjić Gradu i Loparama, kao i geološkim istraživanjima na planini Ozren. Rasprava je u jednom trenutku eskalirala kada se uključio Vladimir Rudić, direktor kompanije Arcore, i naveo da su geološka istraživanja na na području Majevice rađena uz sve potrebme dozvole, što je naišlo na veliko protivljenje prisutnih.
"Od prvog dana svi su bili zainteresovani da učestvuju. Nije postojala ni jedna zvanična primjedba. Prije nego što se izvršilo bušnje, izvršena su sva potrebna istraživanja. Imamo sve dokaze o svemu što radimo. Žao mi je što smo raskrinkali sve one što žele da osujete geološke interese Republike Srpske", poručio je Rudić prisutnima.
Na upite i kritike mahom nezadovoljnih stanovnika naselja u ozrenskoj regiji, koji su bili većina na javnoj raspravi,odgovarao je Esad Salčin, pomoćnik ministra za energetiku i rudarstvo.
„Danas je četvrta javna rasprava na temu Nacrta o dopunama i izmjenama Zakona o geološkim istraživanjima gdje smo mogli čuti iste primjedbe, kao i na tri prethodne rasprave. Mi ćemo razmatrati pristigle primjedbe nakon 15. februara, do kada smo otvoreni za prijem svih sugestija i prijedloga koje mogu da utiču na Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima “, rekao je Salčin u izjavi za medije.
Najviše kritika upućeno je na stavku u Nacrtu koja navodi da za odobravanje istraživanja mineralnih sirovina neće biti potrebna saglasnost lokalne samouprave, kao ni mišljenje o procjeni uticaja na životnu sredinu.
Obrazloženje je da u opštinama "nema dovoljno stručnih ljudi" koji bi mogli odlučiti o istraživanjima.
Takođe, prema predloženom Nacrtu za odobravanje geološkog istraživanja takođe više neće biti potrebno mišljenje nadležnog organa o potrebi sprovođenja procjene uticaja na životnu sredinu, odnosno o potrebi pribavljanja lokacijskih uslova za planirane radove.
Izmijenjena je odredba kojom se uređuje najveća dozvoljena količina mineralne sirovine koja se može uzeti s ciljem ispitivanja kvaliteta i hemijsko-tehnoloških svojstava mineralne sirovine, tako da umjesto do sada propisanih 200 m3 najveća dozvoljena količina iznosi do 10.000 m3.
Podsjećamo, Parlament Srpske usvojio je i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima na sjednici održanoj 22. decembra.
(MONDO)