U situacijama kada ne možete do ambulante, a potrebna vam je pomoć, one su tu da vam u kućnim uslovima pruže zdravstvenu njegu.
Sa sobom nose i čuvaju brojne emocije i anegdote, ali su uvijek spremne na sve izazove. One su patronažne sestre Odjeljenja za zdravstvenu njegu u zajednici.
Sanja Gojić, glavna sestra ovog odjeljenja za ovaj posao se opredijelila iz velike namjere i želje da pomogne pacijentu u svakom stadijumu bolesti.
„Shvatila sam da kroz ovakav način rada u kućnim uslovima u potpunosti mogu da opravdam svoje zvanje medicinske sestre. Radom u kućnim uslovima uvijek nastojimo što kvalitetnije pružiti uslugu i pomoći pacijentu“, rekla je Gojićeva za Mondo.
Prije osnivanja ovog odjeljenja 2022. godine, pacijentima su u kućne posjete odlazile sestre iz timova porodične medicine. Sada je novom organizacijom rada izmijenjen način rada koji i dalje funkcioniše u sklopu Službe porodične medicine čiji sastavni dio je i patronažna djelatnost.
Gojićeva kaže da patronažne sestre predstavljaju vezu između bolesnika i zdravstvenog sistema i imaju veoma važnu ulogu u prevenciji i kontroli bolesti.
„U našem odjeljenju postoje tri djelatnosti, tim za kućnu posjetu koji čine doktor i medicinska sestra, druga je palijativna djelatnost i treća patronažna. Svi oni koji rade u ovom odjeljenju su stručno osposobljeni i dodatno edukovani za pružanje njege u kućnim uslovima“, rekla je Gojićeva.
Kako je istakla kućne posjete se obavljaju prema određenim kategorijama pacijenata - terminalne faze bolesti, nepokretni pacijenti, teško bolesni, stariji i teško pokretni pacijenti, kao i porodilje, novorođenčad i dojenčad.
„Pacijenti mogu kućnu posjetu zakazati preko porodičnih doktora ili telefonskim putem kontaktirati nas. Svaki dan pravimo plan kućnih posjeta, a najčešće se pravi plan danas za sutra, iako postoji mogućnost da se pacijent posjeti i u toku istog dana, u zavisnosti od planiranog broja pacijenata“, kaže Gojićeva.
Usluge koje pružaju su raznolike, a zavise od vrste i stadijuma bolesti.
„To može da bude nastavak bolničkog liječenja, zbrinjavanje postoperativnih stanja, njega hroničnih rana, aplikacija lijekova u vidu infuzija i injekcija, kao i savjetovanje pacijenata“, kaže glavna sredstva ovog odjeljenja.
Naglasila je da ovaj posao ima svoje prednosti i mane kao i svaki drugi, te da se uprkos svemu tome trude biti podrška, kako u lijepim tako i u teškim momentima.
„Rad u kućnim uslovima je ponekad i neprijatan, ali i nepredvidiv, a često nam problem prave gužve u saobraćaju i udaljenost pacijenata, pa onda imamo manje vremena. Prednosti su velike, zadovoljstvo pacijenata, njihovo ozdravljenje, povjerenje...“, kaže Gojićeva.
O anegdotama ipak ne želi da priča. Kaže da je uvijek nastoje očuvati međusobnu saradnju i povjerenje sa pacijentima.
„Anegdote su sastavni dio našeg posla, ali one ostaju povjerljivi podaci, odnosno profesionalne tajne. Mogu vam navesti samo jednu od njih – „Patronažne sestre su sestre koje hodaju po kućama“, rekla je za naš portal Gojićeva.
(MONDO)