Odbornica Narodnog fronta u Skupštini grada Dijana Ješić izjavila je da iz Gradske uprave ponovo najavljuju „epohalno“ rješenje za 2.700 djece na listi čekanja tako što su odlučili da uzmu privatni vrtić u zakup i pretvore ga u državni.
Ješićeva se osvrnula na informaciju da je Gradska uprava raspisala javni poziv za dostavljanje ponuda za iznajmljivanje prostora, koji mora da ima minimalnu površinu 400 kvadratnih metara sa pripadajućim dječijim igralištem minimalne površine 250 kvadrata i tačno 8 parking mjesta.
"Ako neko ovo ispunjava, a ispunjava sigurno jedan vrtić, jer su upravo ovih 8 parking mjesta eliminatorni faktor za sve ostale, onda će ga grad iznajmiti na čak 20 godina! Ne kao prelazno rješenje – na godinu, dvije, dok se ne završi gradnja nekog novog vrtića, već čak na 20 godina. I to će naše građane koštati četiri miliona KM. Toliko koliko košta otprilike izgradnja tri vrtića koji bi bili u vlasništvu Grada", kaže Ješićeva.
Odbornica Narodnog fronta pita se i šta se dobija ovim iznajmljivanjem prostora naprasno pred izbore?
"Osim dodatnih troškova, još jednog marketinškog trika i laganja naroda da je otvoren novi vrtić – gotovo ništa. Kako? Pa djeca iz tog vrtića moraju nastaviti da idu u vrtić, zar ne? To znači da će kapaciteti u startu biti gotovo popunjeni, pa će se malo koje novo dijete moći upisati. Znači, ne smanjuje se broj djece na listi čekanja za vrtić", ističe ona.
Dodaje da će Grad preuzeti plaćanje teta umjesto privatnika, a da će roditelji plaćati cijenu 165 KM umjesto 400 ili više KM koliko su dosad plaćali, što znači da će tek nekoliko desetina roditelja biti zadovoljniji, ali će i dalje na hiljade njih čekati mjesto za svoje dijete. Tvrdi da tu nema javnog interesa.
Ješićeva naglašava da novac za ovo nije planiran budžetom za 2024. godinu, ali je navodno planiran rebalansom, kojeg nema ni u obrisima.
"Ovim „epohalnim“ i „istorijskim“ rješenjima nema kraja, kao što nema kraja trošenju novca mimo budžeta i neplanski. Neke ideje nas koštaju tako što se novac umjesto za prioritete, troše za druge neplanirane, a za druge vraćamo kredite. Tako bi grad znalo voditi i malo dijete. Raspolagati budžetom racionalno i trošiti na prioritete – e to već zahtijeva mnogo pameti i bar malo mudrosti", zaključila je Ješićeva.
(Mondo)