• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

UNICEF podsjeća na značaj predškolskog vaspitanja: "SVAKA MARKA SE VRATI SEDMOSTRUKO"

Autor Dragana Božić

U Bosni i Hercegovini samo 44 odsto djece uzrasta od 3 do 6 godina pohađa vrtić, što je jedna od najnižih stopa u Evropi – prosjek u zemljama EU je 92 odsto, podaci su Unicefa u BiH.

 vretic.jpg Izvor: Shutterstock

Unicef ističe da je u BiH pristup naročito ograničen za djecu iz ranjivih grupa – manje od 2 odsto djece romske nacionalnosti, djece iz ruralnih sredina kao i djece s teškoćama u razvoju ima priliku pohađati vrtiće. Iznijeli su i podatak da je preko 6,500 djece je na listama čekanja za upis, te da su budžetska izdvajanja za predškolstvo nedovoljna da bi se osigurao pristup i kvalitetne usluge.

Prema podacima do kojih su došli, javna potrošnja za predškolstvo u BiH (0,3% BPD-a) što je upola manja od potrošnje u zemljama EU (0,6% BDP-a). U Federaciji BiH samo 5,5 odsto ukupnog budžeta za obrazovanje se izdvaja za predškolstvo, u Republici Srpskoj 9,3 odsto, a u u Brčko distriktu 7,6 odsto.

Prema Unicefovoj U-report anketi, glavni razlozi zbog kojih njihova djeca ne pohađaju vrtiće su liste čekanja i novac koji moraju odvojiti za vrtić.

“Predškolstvo predstavlja temeljni stub za razvoj ljudskog kapitala. Prema Unicefovim studijama ulaganja u djecu, svaka konvertibilna marka uložena u predškolstvo će se u BiH vratiti sedmostruko. Povećanje obuhvata bi za domaću ekonomiju generisalo preko 33 milijarde KM u narednih 30 godina”, tvrdi Mark Lucet, predstavnik Unicefa u BiH.

Kako je naveo, djeca koja su pohađala vrtić imaju bolje rezultate u školi i češće se odlučuju za nastavak obrazovanja, što dovodi do veće produktivnosti i profesionalnog uspjeha. Efekti predškolstva još su veći za djecu iz ranjivih grupa.

“Predškolstvo je i stub ekonomskog osnaživanja žena. Povećanje obuhvata predškolstvom u BiH bi moglo omogućiti pristup tržištu rada za preko 2,200 žena godišnje. To bi za BiH ekonomiju generisalo više od 500 miliona KM u narednih 30 godina”, kaže Lucet.

Dodaje da će se do 2050. godine, sa trenutnim stopama emigracije i nataliteta, radno sposobno stanovništvo prepoloviti, a smanjena radna snaga će vršiti nepodnošljiv pritisak na javne budžete.

Lucet ističe da je kvalitetno i dostupno predškolstvo važan motivišući faktor za ostajanje porodica u BiH.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE